Teplota kolem osmi stupňů nad nulou, vítr, přeháňky. Slunce jako by neexistovalo. Zima zalézá pod nehty, mokro v botách je víc než nepříjemné. Počasí, ve kterém by mnohý dospělý zůstal doma na gauči…

To se ale netýkalo mladých hasičů, kteří se v sobotu 3. května sjeli pod strakonickou Hvězdu na 7. ročník soutěže v hasičském sportu Otavský Plamínek. „Zima je fakt příšerná" – slova malého Jakuba Charváta, člena družstva mladší přípravky Strakonic hned po útoku, vystihovala vše. Obzvláště, když měl celou dobu ruce v ledové vodě nádrže, kde držel sací koš.

Na soutěž mělo dorazit 42 družstev, což by znamenalo dosavadní rekord. Nakonec jich přijelo 37. I tento počet ale znamená už vzhledem k počasí skvělou účast.

Premiéra

Mezi dětskými sbory budily pozornost Litochovice. Nejen, že byly na Plamínku poprvé, ale šlo i o jejich první vystoupení vůbec. Mladé hasiče v Litochovicích totiž založili loni v říjnu. Důvod? „Právě kvůli dětem. Chtěli jsme, aby měly možnost se scházet a měly i program," říká Radka Božková, která u založení hasičského potěru stála. „Běžíme pátí, kéž bychom tak i skončili," usmívala se.
Když její svěřenci vyrazili, měli útok dobře rozběhlý. Bohužel, chyba při napojení je stála drahocenný čas. Konečný výsledek byl 56:84 sekundy. Ten stačil na 16. místo z 18 celků kategorie mladší.

Starostka OSH Strakonice Jaroslava Boukalová byla z účasti a zájmu hasičských sborů věnovat se mladým nadšená. „Vychováváme si nástupce. Sbory na Strakonicku v tomto směru ve většině případů pracují velmi dobře," uvedla.

S nápadem uspořádat soutěž pro mladé hasiče v takovém rozsahu přišel v roce 2007 ředitel HZS Strakonice Ota Šmejkal. Prvního ročníku se v roce 2008 zúčastnilo čtrnáct kolektivů. Vrcholu dosáhl Otavský Plamínek v roce 2012, kdy soutěžilo 40 družstev – dosud nepřekonané maximum. Od roku 2010 se pravidelně účastní i družstva v kategorii přípravka – děti do šesti let.

Přípravka (3 až 6 let):
1. Střelské Hoštice
2. Malenice
3. Sousedovice (soutěžila tři družstva).

Mladší (6 až 12 let):
1. Čepřovice
2. Volyně A
3. Volyně B (soutěžilo 18 družstev).

Starší (12 až 15 let):
1. Dřešín
2. Bavorov A
3. Střelské Hoštice (soutěžilo 16 družstev).