Nadpoloviční většinu mandátů, a sice sedm v jedenáctičlenném zastupitelstvu Čestic získala SNK – Za Čestice a okolí.
Za tu jako lídr kandidoval současný starosta městyse Milan Žejdl. Současně získal i nejvyšší počet absolutních hlasů – 363. Zda bude starostou, ale neví. „Jestli povedu městys i nadále, nemohu potvrdit, to záleží na ustavujícím zasedání zastupitelstva, ale je pravdou, že budu kandidovat na starostu," řekl Strakonickému deníku. Městys vede osm let, v komunální politice se pohybuje o čtyři roky déle.
Po letošních komunálních volbách se v čestickém zastupitelstvu vyměnilo pět křesel. Mezi nováčky a současně nejmladším členem nově zvoleného zastupitelstva je Petr Vlažný (29). I on kandidoval za stranu SNK – Za Čestice a okolí. „Kandidoval jsem na sedmém místě kandidátky. Vzhledem k původně proklamovaným čtyřem kandidátkám, jsem s ničím nepočítal," podotkl.
O tom, že by se stal zastupitelem, přemýšlel na jaře letošního roku. „U piva s kamarády proběhlo pár nezávazných diskuzí na toto téma. Nakonec jsme kandidaturu odpískali a já jsem se nijak významně neangažoval. Nabídka přišla sama. V obci hodlám strávit zbytek života a je samozřejmě v mém zájmu, aby se věci ve vsi dobře vyvíjely," popsal.
Jeho hlas bude na ustavujícím zastupitelstvu patřit Milanu Žejdlovi. „S nikým ze strany jsem zatím nejednal, ale to, že při čtyřech kandidátkách dostala stávající garnitura sedm mandátů z jedenácti a starosta s místostarostou nejvíce preferenčních hlasů, svědčí o jejich dobré práci. Já rozhodně nepůjdu proti vůli voličů a ani proti vůli vlastní," zmínil se.
Současně je toho názoru, že volba starosty proběhne bez problémů. Ustavující zastupitelstvo by se v Česticích mělo konat 10. listopadu.