Jan zůstává i nadále na Strakonicku nejoblíbenějším jménem. Rodiče tak vloni svého syna pojmenovali pětadvacetkrát. Stále větší oblibu u chlapců získává i Adam. Těch bylo dvacet. Jako třetí následuje Jakub, který se objevil sedmnáctkrát. „Víc než deset bylo Lukášů, Matyášů a Danielů," uvedla vedoucí oddělení matrik na strakonické radnici Anežka Lukešová.
Mezi děvčaty byla situace vyrovnanější. Po čtrnácti bylo Elišek a Terez. Třináctkrát se vloni objevila Anna, Barbora, Karolína, Kateřina a Lucie. Víc než deset bylo ještě Adél, Kristýn a Nel.
I tentokrát se objevovala jména zdvojená. Mezi chlapci například Adam Damián a mezi dívkami Agáta Jiřina. Z cizojazyčných to byl například Dejan či Elizabeth.
O vybírání jména se zmínila budoucí Martina Kubová. „S manželem jsme hledali v kalendáři i doporučené knize. Vylučovací metodou jsme se dostali ke třem klučičím a třem holčičím jménům. Mezi nimi se zatím ne a ne se shodnout. Víme jen, že nechceme nic exotického, ani moc častého," připustila.
Do matriční knihy narození bylo vloni ve Strakonicích zapsáno celkem 724 dětí, tolik se jich narodilo ve strakonické porodnici.

Krtátce

Do matriční knihy může být zapsáno jen jméno povolené. Když rodiče zvolí pro potomka jméno, které není uvedeno v publikaci Jak se bude vaše dítě jmenovat od Miloslavy Knappové, musí ho schválit autorka knihy či Ústav pro jazyk český v Praze.