Strakonickému deníku to řekl ředitel strakonické akciové společnosti ČSAD STTRANS Vladimír Warisch. „Objednavatelem městské hromadné dopravy je Město Strakonice, které v plné výši hradí provoz linek MHD ve městě . Nicméně se domnívám, že MHD zdarma se velmi osvědčila a není důvod vracet se zpátky. Jen jedna s tím související zajímavá informace. Roční provoz MHD zdarma ve Strakonicích stojí polovinu toho, co Město České Budějovice provoz malých elektrobusů, a ty jsou velmi malou částí MHD ČB,“ uvedl Vladimír Warisch.

„Nedomnívám, že na cestují by situace okolo koronaviru měla zásadní dopad oproti běžnému stavu. Jediné omezení, ale dle mého nikoliv zásadní, byl v některých obdobích nástup pouze předními dveřmi. A samozřejmě prázdninové jízdní řády i mimo prázdniny, pokud byla zastavena výuka ve školách.“ Vladimír Warisch.

Jeho názor podpořil i starosta města Břetislav Hrdlička. „Městská hromadná doprava je službou obyvatelům Strakonic. Proto chceme, aby zůstala zdarma,“ dodal starosta.

K jistým změnám může dojít u běžných autobusových spojů, kde o cenách jízdného u linek a spojů zařazených do základní dopravní obslužnosti rozhoduje krajský úřad. „Doposud jsme žádnou informaci o tom, že by se mělo zdražovat, neobdrželi. K posledním úpravám výše jízdného u těchto linek a spojů došlo k 8.únoru 2020,“ pokračoval ředitel Vladimír Warisch. Na komerčních linkách (v případě ČSAD STTRANS na lince Stachy, Zadov – Strakonice – Praha) o výši jízdného rozhoduje dopravce, který má ale i v tomto případě státem nastaveny cenové mantinely.

„O úpravách výše jízdného na naší komerční lince do Prahy neuvažujeme a již roky se na ní ceny nezvyšovaly,“ zmínil Vladimír Warisch. Naopak při koupi jízdenky v předprodeji v závislosti na tom, v jakém časovém předstihu si cestující jízdenku koupí, strakonická společnost ceny snížila.