Po roční pauze má v kapse hned dva rekordy. Na letošní 13. ročník strakonické tetovací show Tattoo Jam přijede 39 tetovacích salonů a rekordních 14 prodejců z celé republiky i ze Slovenska. „Na předchozích ročnících bylo vždy do 30 studií. Letos jsme měli všechna místa zaplněna už za čtyři dny. Dokonce jsme museli některá studia odmítnout," sdělila organizátorka akce Jaroslava Boušová.

Tattoo Jam, který se ve Strakonicích stal již tradiční kulturní akcí, se koná právě 9. dubna v kulturním domě. Jaroslava Boušová, která celou akci připravuje výhradně sama, má ze zájmu velikou radost. „Je samozřejmě skvělé sledovat, do jakých rozměrů se nám Tatto Jam po těch letech nafoukl. Stále ale nemohu uvěřit, že je o naši akci takový zájem," dodala.

Strakonický tatér a majitel studia Incruel Tattoo Pavel Koubek je přesvědčen o tom, že atmosféra celé akce je to, co ji odlišuje od jiných. „Atmosféra je vždy velice přátelská, dalo by se říci až rodinná. Pokaždé se těším na setkání se svými známými, které nemám během roku moc šancí potkat. Rozhodně si myslím, že bychom si měli vážit toho, že tady ve Strakonicích Tattoo Jam máme," podotkl.

Letos, stejně jako v předchozích ročnících, bude hlavním bodem programu soutěž 
v tetování, která bude probíhat v několika kategoriích. Návštěvníci nebudou ochuzeni ani o módní přehlídku, vystoupení skupiny Fly high tribe suspension crew – věšení na háky za kůži nebo koncerty kapel napříč žánry.

Původní záměr: skromná akce pro kámoše

Po roční pauze bude dnešek ve Strakonicích opět patřit tetování. V letošním roce navíc padl rekord v počtu zúčastněných studií a prodejců. Organizátorka akce Tattoo Jam Jaroslava Boušová v rozhovoru přiblížila začátky i průběh celé akce.

Začíná už 13. ročník Tattoo Jamu. Na co se mohou návštěvníci těšit?
Letos se diváci mohou těšit na módní přehlídku Lucky Hazzard, ti otrlejší na závěsy za kůži na háky, opět na soutěž v tetování a vyhlášení vítězů v kategoriích tribal, asia, old school/new school, black&white, colour, big tattoo, old tattoo a best of show. V neposlední řadě také na koncert thrash metalové kapely Debustrol, hardcore-punkové De11kvence, punkového Zputniku a kapely The Train Robbers, která hraje psychobilly styl.

Máte nějakou specialitu oproti minulým ročníkům?
Velkým lákadlem bude myslím to, že si návštěvníci budou moci na památku vlastnoručně potisknout trička s motivem letošního Tattoo Jamu.

Letos má přijet rekordní počet tetovacích studií. Kolik přesně?
Bude 39 studií, zavítají k nám i ze Slovenska. A dále 14 prodejců, kteří nabízejí šperky, oděvy, tetovací potřeby, odbornou literaturu a hudební nosiče.

Tattoo Jam se zrodil v roce 2003. Kde vznikl nápad uspořádat ve Strakonicích tetovací show?
Každoročně jezdili kluci ze strakonického Tattoo clubu na podobné festivaly do zahraničí. A to je inspirovalo zkusit ve skromných podmínkách něco podobného i u nás doma ve Strakonicích. Původní záměr doslova zněl – skromná přátelská akce s několika jejich kamarády tatéry, pro pár jejich stejně orientovaných kámošů.

Co říkáte na to, že se ze skromné akce pro kámoše stala celorepublikově známá a prestižní show?
Samozřejmě mě to těší, i když to pro mě znamená mnohem víc práce. Na prvním ročníku jsme měli asi pět tatérů, na dnešek jich přijelo 39. Ale mám velkou radost z toho, že je o naši akci zájem.

Má podobná událost v Čechách obdoby? A co jinde ve světě?
Ve světě tyto tattoo convention samozřejmě mají už dlouhou historickou tradici a spousty fanoušků. U nás je to výsada pouze několika měst a Strakonice mezi ně se svými 13 ročníky zaslouženě patří.

Během dvanácti předchozích ročníků si tato akce vydobyla velmi silnou pozici ve strakonickém kulturním dění. Dal by se některý z nich označit za nejlepší?
Myslím si, že nedá. Každý byl něčím specifický. Jednou jsme měli tatéra až z Japonska nebo v porotě zasedal bývalý kandidát na prezidenta Vladimír Franz. Vzpomínám si, že asi tři dny před konáním akce mi zavolal někdo z kapely Jany Kratochvílové, která s Jirkou Hrubešem v Čechách zrovna hostovala, že mají velký zájem bez nároku na honorář na Tattoo Jamu vystoupit. To bylo pro diváky velké překvapení. Jiný rok se zase volil „Missák" se vším všudy – rozhovor, volná disciplína, promenáda v plavkách – je toho opravdu hodně.

Jak silná je podpora města pro letošní ročník? A co ty minulé?
Město nám vždy vycházelo velice vstříc a je tomu tak i nadále. Velký dík patří kulturnímu středisku a samozřejmě i všem našim sponzorům.

Podle jakého klíče vybíráte kapely na Tattoo Jam. Hlásí se samy, nebo je musíte hledat?
Samozřejmě je tato akce pro kapely prestižní záležitostí, takže se stává, že je musíme odmítnout. Vybíráme je tak, aby si každý přišel na své, takže napříč různými žánry.

Myslíte si, že by letos mohl padnout rekord v návštěvnosti?
Raději nebudu předbíhat, ale doufám, že tento festival navštíví více diváků už i proto, že v loňském roce jsme si dali pauzu.

Co plánujete do dalších let?
Pro příští ročník chceme překvapit výpravnou fotografickou publikací, která bude mapovat historii festivalu od jeho vzniku až do tohoto 13. ročníku.

Chtěla byste ještě něco sdělit na závěr?
Na závěr popřeji nám pořadatelům a všem, co nám pomáhají, hladký průběh akce. A návštěvníkům, aby se dobře bavili a abychom se mohli ve zdraví po roce opět setkat v této přátelské a pohodové atmosféře.