Podle mluvčí Policie ČR Jaromíry Novákové dosud nebylo určeno, zda a o jaký trestný čin jde. „Stále prověřujeme další informace k případu,“ řekla včera Nováková.

Uvedená silvestrovská reportáž doslova obletěla svět. Ovšem ne jako mystifikační zpráva pro pobavení, ale kýmsi vydávaná za holý fakt. Například Čechoameričana a výrobce elektrických kytar Ladislava Kořána, který žil mnoho let v Blatné, zastihla reportáž o mešitě v jižní Kalifornii. „Pořádně mě vyděsila! Jsem rád, že k ničemu takovému nedošlo,“ napsal z USA na adresu redakce.

Fakt, že se vše dostalo i do Ameriky, potvrdil ve svém vzkazu i pisatel George Bucek. „Vypadalo to tak věrohodně, že jsem to rozeslal dál,“ přiznal.

Starosta Pavel Vondrys nejprve tomu, že po internetu obíhá tato mystifikace, nevěnoval pozornost. Pak ji zhlédl a změnil názor. „Je to porušení autorských práv. Dílo bylo ukradeno Strakonické televizi a upraveno, aby vypadalo jako skutečnost,“ vyslovil svůj názor.

Myslí si, že by se na to dalo nahlížet i jako na šíření poplašné zprávy.

Radnice informovala i ministerstvo zahraničí. O tom se zmínil místostarosta Pavel Pavel. „Jen jsme jim sdělili, že nás potkal takový nejapný žert,“ dodal. Ministerstvo se k tomu nevyjádřilo.

Na konci února šla na adresu radnice i Strakonické televize řada dotazů. „Žádný takový projekt nepřipravujeme,“ opakoval starosta. Také šéfredaktor Strakonické televize Robert Malota denně vyřizoval několik reakcí. „Naše mystifikační reportáže zřejmě působily natolik věrohodně, že jim uvěřila spousta lidí,“ konstatoval.

Na youtube jsme mešitu našli uloženou pod nic neříkající přezdívkou. Má datum 4. února a titulek Plán rozvoje ve Strakonicích na rok 2010.