Krajské volby 2012 se uskuteční v pátek 12. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 13. října od 8 do 14 hodin.
Kdo, kdy a kde?
– Ke krajským volbám může jít občan České republiky, který alespoň druhý den voleb dosáhl věku nejméně 18 let a je přihlášen k trvalému pobytu v obci, která náleží do územního obvodu kraje, nebo na území vojenského újezdu v územním obvodu kraje.
– Pro občany České republiky platí u obou voleb stejné podmínky jako u kterýchkoliv jiných voleb: volební komisi ukážou platný občanský průkaz nebo pas. Cizinci oprávněnost volit prokáží průkazem o povolení k pobytu.
– Seznam volebních místností v jednotlivých volebních okrscích najdete na obvyklých vývěsních místech svého obecního či městského úřadu. Je-li na území obce zřízeno více volebních okrsků, starosta obce uvede, které části obce náleží do jednotlivých volebních okrsků, a oznámení zveřejní na území každého z nich. V oznámení jsou uvedeny adresy volebních místností.
– Volič, který se nebude v době voleb do krajských zastupitelstev ve volebním okrsku v místě svého trvalého pobytu, může hlasovat v jiném volebním okrsku na území kraje, ve kterém má trvalý pobyt, na voličský průkaz. O vydání voličského průkazu lze požádat obecní úřad příslušný podle místa trvalého pobytu voliče.
Jak správně volit
– Hlasovací lístky pro krajské volby 2012 byste měli mít dnes už v ruce. Pokud ne, získáte je přímo ve volební místnosti. Tam také obdržíte dvě obálky, do kterých za plentou vložíte své hlasovací lístky. Do šedé obálky hlasovací lístek pro krajské volby, do žluté hlasovací lístek do Senátu.
– V senátních volbách se volí takto: Každý kandidát do Senátu má svůj vlastní lístek. Ve volební místnosti pak stačí za plentou do úřední obálky vložit lístek se jménem vybrané osobnosti a ten pak vhodit do urny.
– Hlasování pro volby do krajských zastupitelstev se mírně liší. Po obdržení úřední obálky, případně hlasovacích lístků, vstoupí volič do prostoru určeného k úpravě hlasovacích lístků. Pokud se volič neodebere do prostoru určeného pro úpravu hlasovacích lístků, nebude mu hlasování umožněno. V tomto prostoru volič vloží do úřední obálky šedé barvy jeden hlasovací lístek pro politickou stranu, politické hnutí nebo koalici, pro kterou se rozhodl hlasovat. Na hlasovacím lístku může zakroužkováním pořadového čísla nejvýše u 4 kandidátů uvedených na témže hlasovacím lístku vyznačit, kterému z kandidátů dává přednost.
– Pokud volič dal na hlasovacím lístku přednostní hlas více než 4 kandidátům, počítá se takový hlasovací lístek ve prospěch politické strany, politického hnutí nebo koalice; k přednostním hlasům se nepřihlíží. Jiné písemné úpravy hlasovacího lístku nemají na posuzování hlasovacího lístku vliv.
Neplatný hlas
Kdy je hlas neplatný:
– v případě, že volič do úřední obálky dal více hlasovacích lístků.
– v případě, že se použila místo úřední obálky obálka, ve kterých lidé dostali hlasovací lístky do schránky.
– v případě, že hlasovací lístky nejsou na předepsaném tiskopise, jsou přetržené či poškozené.