Český malíř a portrétista František Roman Dragoun se narodil 21. října 1916 v Písku a ve svém rodném městě i 2. července 2005 zemřel.

Jeho otec, učitel písecké rolnické školy, byl malíř a muzikant. V roce 1937 se stal F. R. Dragoun studentem Akademie výtvarných umění v Praze u profesorů Maxe Švabinského a Vratislava Nechleby.

V Dragounově díle převažují portréty a krajiny. Po druhé světové válce žil v Praze, kde zachytil portréty mnoha umělců, ale po únoru 1948 se vrátil do rodného Písku. Na svých toulkách po Čechách a Moravě i na cestách po Evropě i Americe zachytil podoby mnoha významných osobností (Jindřicha Jindřicha, Karla Absolona, Eduarda Hakena, O. F. Bablera, kardinála Vlka a dalších umělců, vědců a myslitelů).

I veduty a krajiny tvořil jako portréty, při nichž usiloval o vystižení charakteru a o zachycení klimatu.

Namaloval více než pět tisíc olejomaleb a kresby nelze vůbec spočítat; tyto malby a kresby v současnosti spravuje jeho syn Roman.

Jeho dílo lze vidět na četných výstavách.

F. R. Dragoun byl i básníkem. Několik básní zhudebnil jeho syn, rockový hudebník Roman Dragoun jak pro svoji kapelu Futurum, tak i pro vlastní sólová alba.