Možnost další výstavby domů brzy zvýší počet stálých obyvatel. To je hlavním záměrem Malenických.

„K dalším dvaceti parcelám v místech směrem ke Straňovicům nabízíme zájemcům možnost výstavby,“ informoval starosta Josef Bláhovec. Obec usnadňuje stavebníků „rozjezd“ v tom, že k parcelám přivádí sítě pro vodovod, oddělenou kanalizaci pro dešťovou a splaškovou vodu, elektřinu a plyn. „A k domům povede i silnice a veřejné osvětlení. Náklady na zasíťování dělají téměř 12 milionů korun,“ poznamenal starosta.

Polovina parcel o průměrné velikosti od 1000 do 1300 metrů čtverečních je už prodaná a první zájemci začnou se stavbou v září. „K pozemkům už vede funkční voda, plyn a kanalizace. Elektřina bude hotová do konce roku,“ dodal.

Malenice, které v pátek převzaly titul za druhé místo v soutěži Jihočeská vesnice roku 2007, se neustále rozrůstají. Na svém kontě mají 21 řadovek, dva obecní byty a zhruba 40 parcel pro individuální výstavbu.

A jak novou výstavbu komentují místní lidé? „Je to dobře, že tu přibudou mladé rodiny. Alespoň vesnice hned tak nevymře,“ říká s úsměvem poštmistrová Marcela Rolníková.