„Poprvé to nebyla ještě neckyjáda. Vláďa Runštuk tehdy došel domů pro dva nafukovací čluny a vynesli je proti proudu. Do jednoho si sedl Olda a do druhého Jarda s Vláďou, bylo tehdy dost vody, tak jim to jelo. Ale najednou se před Hamtilů jezem člun Jardovi s Vláďou převrhnul a kluci zmizeli pod vodou. Koukali jim jen hlavy, byli jak hastrmani. I když byli zmrzlí a museli se jít zahřát do sauny, byla to zábava,“ popisuje zážitky pamětnice prvního splouvání Volyňky v Malenicích Věra Pajerová.

Zakladatelé malenické Neckyjády  Oldřich Hamtil, Jaroslav Mráz starší a Vláďa Runštuk.Zakladatelé malenické Neckyjády Oldřich Hamtil, Jaroslav Mráz starší a Vláďa Runštuk.Zdroj: Václav Dejmek

A protože v každém chlapovi je kousek malého kluka a v hospodě se vše rozkřiklo, nenapadlo partu chlapů nic jiného, než si postavit vor. Asi za šest neděl prý bylo hotovo a na vodu vyráželi znova. „Tehdy už ne na člunech, ale měli vor, který za sebou táhnul ještě jedno plavidlo s motorkou a jako doprovodné „vozidlo“ pro případ nouze měli kajak,“ vzpomíná paní Věra.

Vybavuje si, že první neckyjáda vedla od malenického mostu k Hamtilům na zahradu, kde už čekala spousta diváků. Od paní domu dostala parta chlapů při prvním sjíždění řeky pečenou husu a při dalším už rovnou dvě.

A přesně tohle byly chvíle, které daly psát historii neckyjády v Malenicích. Plavidel a kostýmů, které si účastníci za ta léta připravili, bylo opravdu hodně. A i když neckyjádu začínala úplně jiná generace, baví lidi stále. Důkazem toho byl i její letošní ročník. Na start se postavilo 13 plavidel a fandit přijely davy lidí z Malenic i okolí.

Prohlédněte si fotky i z dalších malenických neckyjád:

V Malenicích se letos konal již 24. ročník neckyády.
Neckyáda Malenice: Po Volyňce plula vousatá víla Amálka i drsní rockeři
Neckyáda v Malenicích se jako vždy vydařila na výbornou.
Máma pustila dítě po vodě a křísila tučňáka. Malenická neckyáda se vší parádou
Neckyáda Malenice 27. března 2016
OBRAZEM: Neckyádu ozdobilo slavné "čapí hnízdo i s ministrem