Míra nezaměstnanosti v červnu vzrostla oproti minulému měsíci o 0,07 procenta na 7,33%. V květnu bylo bez práce 2941 lidí, v červnu 2988. Na jedno volné místo připadalo k 30. červnu 6,93 uchazečů.

Podle ředitele strakonického úřadu práce Josefa Samce se situace na trhu práce stabilizovala. „Nemám ani signály o tom, že by některý velký zaměstnavatel v regionu chystal omezení výroby nebo propouštění,“ řekl. Změnu ve vývoji nezaměstnanosti očekává tradičně až na konci srpna a začátkem září, kdy se přihlásí absolventi.

V té době by se také měl obnovit provoz ve strakonické Madetě. „Jednání s novým majitelem se mírně protahují, ale koncem prázdnin už by se snad měla výroba rozjet,“ uvedla tisková mluvčí Madety Barbora Daňková. Práci by tak mohlo dostat zhruba padesát lidí.

Velký problém při hledání zaměstnání mají lidé nad 50 let, absolventi bez praxe a maminky s malými dětmi.
Kamila Janusová (26) z Dražejova je v evidenci strakonického úřadu práce od července, kdy jí skončila rodičovská dovolená. Má pocit, že by práci našla snáz, kdyby dítě neměla. „Když někam volám a řeknu, že mám malé dítě, tak mi odpoví, že hledají raději někoho bez dětí,“ povzdechla si mladá maminka. Problém je především s pracovní dobou. „Musím najít takové místo, kde nebudu muset být třeba do pěti. To už totiž v žádné školce nejsou,“ upřesnila Kamila Janusová.
S tím si neví rady ani úřad práce. „Tento problém nás velmi tíží. Bohužel dnešní společnost jej zatím neumí řešit,“ potvrzuje Josef Samec.

K 30. červnu dosáhla nezaměstnanost na Strakonicku 7,90, na Vodňansku 8,80 a na Blatensku 6,91 procenta.