DARINA VERNEROVÁ

„V době, kdy ostatní mají problémy, se obec Litochovice rozhodla, že bude provozovat kino. Zajímalo by nás, kdo na tom vydělá." S tím se na redakci obrátili čtenáři Strakonického deníku. Zjistili jsme, že kino funguje a navíc je digitální. Inovace stála téměř milion korun bez DPH.

Do rozpočtu necelé tři miliony korun digitalizace nezasáhla. Obci se podařilo loni ušetřit 900 tisíc korun. „Co jsme mohli, to jsme si tu udělali sami. Postavili jsme například sloupy veřejného osvětlení," dává tip ostatním obcím starostka Radka Božková.

Personál jednoho z nejmenších kin v republice pracuje bez nároku na odměnu. Jedním z promítačů je Martin Božka. „Dělám to z lásky k řemeslu. A stejně tak i kolega," vysvětlil.

Střítežské kino promítá jednou za čtrnáct dní. Loni přišlo do kina průměrně 57 lidí. Kapacita je 80 míst.

Přesnou informaci o tom, kolik ročně stojí provoz kina, starostka nesdělila. „Účetní jezdí jednou měsíčně. Konkrétní čísla ví ona. Můžu ale říct, že kino je soběstačné. Nijak ho nedotujeme. Ani na něm nevyděláváme," uvedla.

Náklady na kino tvoří i půjčovné filmu. „Hradí se buď tak, že odvádíme padesát procent ze vstupného, a nebo si cenu stanoví poskytovatel fixně," popsala starostka.

První digitální projekcí bude nový český film Láska je láska. Zhlédnout ho můžete 18. května od 20 hodin. Vstupné bude 80 korun.

V číslech

– Digitalizace zvuku v roce 2011: 260 tisíc bez daně
– Digitalizace obrazu v uplynulých dnech: 700 tisíc bez daně.
– V říjnu 2011 byl provoz kina obnoven po šestnácti letech.
– Kapacita je 80 lidí.
– Za rok 2011 je průměrná návštěvnost 57 diváků.

Sedlice a Blatná na kina nemají

Zatím jen dvě digitální kina. Taková je situace kinematografického průmyslu na Strakonicku.

Strakonice mají své digitální kino už od roku 2010. V uplynulých dnech se k nim přidalo i vesnické kino ve Stříteži. Starostka obce Radka Božková krok vysvětluje. „Po šestnácti letech jsme loni v říjnu provoz kina obnovili. Přece ho teď zase nezavřeme. Ušetřili jsme asi 900 tisíc korun. Rozhodli jsme se tedy, že zainvestujeme do kina," říká. Kinem však Střítežským výčet realizovaných projektů končí.

V průběhu tohoto roku přibudou na seznam Vodňany. Na financování projektu se budou podílet radnice, kulturní středisko a z části Státní fond pro podporu a rozvoj české kinematografie. Ten Vodňanům přiklepl dotaci 300 tisíc. Místostarosta Pavel Janšta se přesto radoval. „Jsme za to rádi. I když to může oproti celkové částce vypadat, že je to málo, některá kina v okolí třeba nedostala nic," vysvětlil.

Moc nadějí naopak nemá kino v Sedlici. „Teď na digitalizaci nemáme. Jsou to velké peníze. To by musela stát tak 150 tisíc korun. Na to bychom ještě dosáhli," říká starosta Sedlice Jiří Rod.

Peníze se nedostávají ani na kino v nedaleké Blatné. Radek Řebřina z Centra kultury a vzdělávání Blatná ale nic nevzdává. „O digitalizaci bojujeme. Nejprve ale musíme svolat zastupitelstvo. Finanční podporu od Státního fondu jsme nedostali. Hlasování bylo šest proti pěti hlasům v náš neprospěch," posteskl si.

Státní fond pro podporu a rozvoj české kinematografie rozdělil více než 89 milionů korun mezi 97 kin v České republice. K dnešnímu dni je u nás 319 digitálních kin.

Kino Střítež

Kino obnovilo činnost po 16 letech. Bylo vybaveno starší repasovanou technikou, která ve 2D zobrazení funguje stejně jako vybavení posledními modely.
Kapacita: 80 míst
Digitalizace: Přibližně 1 mil. Kč
Podpora od Fondu kinematografie: 0 Kč

Kino Oko 3D

Strakonické kino Oko prošlo v roce 2005 kompletní rekonstrukcí. V roce 2010 bylo digitalizováno a ve stejném roce začalo promítat digitálně i ve 3D.
Kapacita: 209 míst
Digitalizace: Přibližně 4 mil. Kč
Podpora od Fondu kinematografie: 1 250 000 korun

Kino Vodňany

Digitalizace je ve Vodňanech žhavým tématem. Jak jsme informovali dříve, na financování se bude podílet radnice a MěKS Vodňany, jehož součástí kino je.
Kapacita: 400 míst
Digitalizace: 2 – 3 miliony korun
Podpora od Fondu kinematografie: 300 tisíc korun

Darina Vernerová