Hřbitovní kamenná zeď na okraji obce je už téměř dva roky následkem dopravní nehody narušená. Kvůli jejímu podepření kůly je silniční provoz na blízké rušné komunikaci omezen sníženou rychlostí. Rizikové je zejména nejužší místo v zatáčce.

Původní rozpočet na celkovou rekonstrukci včetně stěhování hrobů byl vyčíslen na zhruba pět milionů korun. Ale opravy se neprovádějí. Nejsou peníze a vše navíc komplikují nevyřešené majetkoprávní vztahy. „Obec je správcem hřbitova, zatímco zeď je v majetku římskokatolické církve,“ vysvětlila starostka Stanislava Mašková. Církev nechala loni opravit část zdi, kterou narušila dopravní nehoda, na zbytek se však finanční prostředky nedostávaly. Stavební technik Českobudějovického biskupství Vladimír Šimek vidí řešení v převodu hřbitova do majetku obce. „Podle mě se obci snáze podaří získat dotace na opravu,“ poznamenal.

Lnářští už dříve uvažovali o převodu hřbitova i zdi do obecního vlastnictví. „Jde však o kulturní památku a převody podléhají schválení řady orgánů. Rychlé řešení by to nepřineslo, protože se administrativa vleče,“ řekla starostka. Na opravě záleží také místním lidem. Veřejná sbírka na znovuobnovení památky, kterou OÚ před časem vyhlásil, vynesla 40 000 korun. Potřebné milionové částky jsou ale zatím v nedohlednu.