Odborná porota také ocenila nové návštěvnické středisko na Olšině, které stejně jako stezku realizovaly Vojenské lesy a statky ČR, s. p. (VLS), a to v kategorii dřevěných budov.

Vyhlášení cen se konalo ve středu 28. dubna 2021 on-line. A jak rozhodla veřejnost na webových stránkách soutěže, nejlepší realizací velké dřevěné konstrukce putovala na jih Čech. „Projekt Naučné stezky Olšina byl v našich myslích už od roku 2016. Má podpořit hlavně ostatní funkce lesa, jako je funkce rekreační, turistická a vzdělávací,“ uvedl při vyhlášení Petr Král, ředitel VLS, který si kromě ocenění v podobě diplomu převzal také poukaz na 10 tisíc korun pro vítěze.

Mezi dalšími oceněnými díly v šesti soutěžních kategoriích je např. veletržní pavilon, roubenka, rodinný dům nebo dřevěný interiér. Realizace i návrhy ve všech šesti kategoriích hodnotila široká veřejnost, v pěti kategoriích hlasovala také dvanáctičlenná odborná porota. Do šesti soutěžních kategorií se letos přihlásilo 65 dřevěných staveb a interiérů. Ty přilákaly pozornost 35 360 internetových návštěvníků a také 12 odborných porotců. Vítězové hlasování veřejnosti a poroty získali jako ocenění dubový diplom, odměnu 10 000 Kč a pro své soutěžní dílo titul „Dřevěná stavba roku 2021 v dané kategorii“. Cena byla připravena i pro vítěznou hlasující, která nejpřesněji odhadla skutečné vítěze soutěže. Za odměnu získala poukaz na dovolenou ve srubu v podhůří Orlických hor.

Podívejte se na video z vyhlášení vítězů:

Zdroj: Youtube

„Ačkoliv vítěz může být jen jeden, naše díky a uznání patří všem architektům, projektantům a investorům, kteří stejně jako my věří dřevu. I díky jejich umu a nadání se české dřevo, naše obnovitelná surovina proměňuje v krásné stavby, které chrání životní prostředí již svou pouhou existencí. I proto usilovně pracujeme na tom, abychom všechny naše soutěžící propagovali na našich komunikačních kanálech, v médiích i na veletrzích a přilákali k nim co největší pozornost veřejnosti,“ upřesňuje výhody účasti v soutěži Stanislav Polák, ředitel Nadace dřevo pro život. 

Soutěž vyhlašuje Nadace dřevo pro život s cílem podporovat využívání dřeva jako české významné obnovitelné suroviny. Záštitu projektu udělil ministr zemědělství Miroslav Toman, Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo životního prostředí, Svaz měst a obcí České republiky a podpořily ji významné společnosti lesnicko-dřevařského sektoru.
Nadace dřevo pro život šíří již od roku 2005 osvětu o lese, dřevě a životním prostředí. Jejím posláním je podporovat využívání dřeva, díky kterému šetříme neobnovitelné suroviny, a tím chráníme životní prostředí pro další generace. Nadace ukazuje veřejnosti, že „dřevo je cesta“ prostřednictvím několika projektů. Mezi nimi jsou například soutěž Dřevěná stavba roku, studentská soutěž Stavby s vůní dřeva, vzdělávací program pro školy Do lesa s lesníkem, projekt Požární bezpečnost dřevostaveb nebo vzdělávací lesnicko-dřevařský portál MeziStromy.cz. Více informací naleznete na www.drevoprozivot.cz.