Podle obchodního náměstka společnosti Blatenská ryby Václava Miloty zůstanou letošní ceny kapra I. a výběru na těch loňských. „Od nás půjde za 108 korun za kilogram. Ovšem ceny na stánku neovlivníme,“ dodal. Společnost nechce letos zdražovat už proto, že skokové navýšení se konalo právě loni. Předloni stál kapr I. maloobchodně 89 korun a výběr 98 korun za kilogram.

Částečně jasno mají v Městském hospodářství Vodňany. „Už nyní víme, že například lín bude stát 120 korun za kilogram a dravci 350 korun. Ceny kapra ale teprve řešíme,“ uvedl jednatel společnosti Ľudovít Brehovský. Podle něj se bude ale cena pohybovat do 100 korun za kilogram.

Vánoční strom Strakonice
Města na Strakonicku se chytají na letošní vánoční stromy

Svůj prodej mají také strakoničtí rybáři na sádkách na Barvínkově. Předseda místní organizace Petr Vrána říká, že ceny vánočních ryb projednávají vždy na první prosincové schůzi. Aktuální ceny ale zveřejňují nejdříve 19. prosince. „Je to i z důvodu konkurence. Ale hlavně máme stálé zákazníky, kteří k nám chodí každý rok,“ vysvětlil Petr Vrána. I když ještě není nic jasné, také tady by mohla být cena kapra kolem 100 korun za kilogram. Kromě toho bude k dispozici také štika, amur, tolstolobik nebo lín. Prodej bude na sádkách od 20. do 23. prosince.

I přesto, že se ceny ryb nemění, zájem klesá. Oslabil především dovoz do restaurací či hotelů a zvyšuje se počet lidí, kteří si dají rybu pouze o Vánocích. Proto je pro větší výrobce ryb, mezi než Blatná i Vodňany patří, důležitý především vývoz do zahraničí. I když i ten například podle Václava Miloty z Blatenské ryby oproti předešlým letům také klesá. (pš)