Zemědělství se Josef Topka z Rovné věnuje dvacet let. V současné době hospodaří na pětaosmdesáti hektarech půdy. Na jeho polích najdete oves, ječmen, řepku, pšenici a jiné. Letošní úroda podle něj bude dobrá. „Řekl bych, že bude srovnatelná s tou loňskou. U ječmene to bude o něco lepší," odhadl.
Obdobně je na tom i Jan Záhorka ml., který obdělává svá pole v Truskovicích nedaleko Vodňan. „Letošní úroda vypadá celkem slušně. Daří se ječmenu i pšenici," podotkl 
a zároveň dodal, že nejen obilovinám, ale i ovoci se daří.
Poradce prezidenta Agrární komory České republiky Jan Záhorka st. Strakonickému deníku řekl, že takový trend je celorepublikový. „Co se obilovin týče, oproti loňsku počítáme s mírným nárůstem.
Podle Jiřího Hrbka z Českého statistického úřadu lze konkrétně u pšenice, která je nejčastěji pěstovanou plodinou u nás, odhadem očekávat významný nárůst sklizně především u té jarní. „Ve srovnání s loňským rokem se navýšila o 10,4 % na 45 tisíc hektarů a při předpokládaném výnosu 4,54 tuny na hektar se odhaduje meziroční nárůst sklizně o 21,0 % na 206 tisíc tun," uvedl. U ječmene ozimého se letos očekává sklizeň meziročně o 4,8 % vyšší na úrovni 497 tisíc tun.
Očekávaná úroda základních obilovin je srovnatelná 
s pětiletým i desetiletým průměrem. ⋌