Období prázdnin a dovolených je rájem pro zloděje a kapsáře. Lidé by měli být ostražitější.

Skončit bychom mohli totiž jako poškozený, kterému zloděj 19. července odcizil z kočárku na Podskalí ve Strakonicích peněženku s 6000 korunami, platební kartou a doklady. O 15 100 korun si začátkem léta přilepšil i zloděj ve Vodňanech. V Penny Marketu ukradl z igelitové tašky dámskou peněženku s doklady, 5000 Kč a platební kartu, z které vybral dalších 10 000 korun.

„Nepozornost lidí a šikovnost zloděje dělá hodně,“ říká mluvčí strakonické policie Miroslav Řehoř. Policisté radí, aby lidé nosili své kabelky nebo batohy na očích, dávali si na peněženky pozor v tlačenicích a nosili doklady odděleně. Mnohdy mrzí jejich ztráta a zdlouhavé vyřizování více, než ztráta peněz.
„Na své věci se snažím dávat pozor. Často kontroluji, jestli mám peněženku nebo mobil. Ještě se mi nikdy nic neztratilo,“ řekla Andrea Beranová.

Do preventivních akcí se pouštějí policisté i městští strážníci. Mimo jiné vyrážejí na obchůzky kolem marketů. „V rámci prevence jsme na parkoviště k marketům nechali umístit cedule s nápisem auto není trezor. Na nich upozorňujeme řidiče na to, že by ve vozidle neměli nechávat cenné věci,“ doplnil Řehoř.

Od začátku roku zaznamenali policisté na okrese v souvislosti s krádežemi drobných věcí 29 trestných činů a 7 přestupků (do 5000 korun). Převážně šlo o peněženky, kabelky, doklady a platební karty. Pouze osm trestných činů a jeden přestupek se ale podařilo objasnit.