V letošním roce jste zpřístupnili nově zrekonstruované prostory v Rožmitálském a Rejtově paláci. Rozšířily se tím prohlídkové trasy?

Můžeme nabídnout pět různých prohlídkových tras, v jejichž rámci se dozvíte o nejvýznamnějších rodech na Blatné, včetně současných majitelů zámku, rodině Hildprandtů. Jednou z nejoblíbenějších prohlídek je dětská prohlídka, která je přizpůsobena nejmenším návštěvníkům zámku. Děti se mimo jiné můžou podívat do zbrojnice, strážnice nebo loveckého salonku a celá prohlídka je zakončena výstavou princezen ve sklepení zámku.

Pokud vím, konaly se i noční prohlídky.

Jako každý rok jsme i letos připravili sérii nočních prohlídek ve spolupráci se skupinou historického šermu Morgana von Maxberg. Tentokrát se po zámku rozutekly neposlušné postavy z oblíbených knih a způsobily neplechu. Pokud se někdo zúčastnil některé noční prohlídky během čtyř prázdninových víkendů, víte, že všechno dobře dopadlo a Sherlock Holmes, Robin Hood, Čachtická paní a další se nakonec spořádaně vrátili do svých knih.

Na zkušenou do Blatné jezdí i studenti ze zahraničí. Přibližte nám prosím tento projekt.

I nadále pokračujeme ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou. Letos zámek Blatná navštívili tři studenti z britského Oxfordu, kteří zde absolvovali svou pracovní stáž. Isabelle, Victoria a Dominic se aktivně zapojili do chodu celého zámku a měli na starost oblast markentingu, organizaci akcí nebo komunikaci s našimi partnery. Mimo jiné připravili dva koncerty skupiny La Calle, která se věnuje latinsko-americké hudbě. Díky tomu jsme mohli zažít atmosféru teplých jižních krajů při západu slunce nad zámeckým nádvořím.

Míří na zámek do Blatné i známé osobnosti české scény?

Do Blatné zavítali Martin Zounar, Martin Pošta a Bára Štěpánová se svými hereckými kolegy, kteří přivezli velmi povedené divadelní představení Strašidlo cantervillské od Oscara Wilda, v režii Jaroslava Kříže.

A další kultura?

Velmi si vážíme toho, že jsme v červenci mohli přivítat slavnou vídeňskou filharmonii Donau Philharmonie Wien. Do Blatné se se svým orchestrem již podruhé vrátil dirigent Manfred Müssauer. Téměř pět set diváků si na zámeckém nádvoří užilo slavné melodie J. Offenbacha, F. Lehára nebo G. Bizeta. Na tuto jedinečnou akci navázal srpnový koncert Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Zámek Blatná hostil jednoho z nejlepších českých dirigentů Marka Šedivého a skvělého trumpetistu Jiřího Houdka, kteří se svým orchestrem zahráli díla W. A. Mozarta, J. K. Nerudy a J. V. H. Voříška.

Na co se mohou návštěvníci zámku Blatná těšit do budoucna?

Dále pokračujeme v naplňování našeho cíle přivést do Blatné to nejlepší umění. Naši návštěvníci se již teď mohou těšit na spoustu kulturních akcí, které pro ně chystáme. V sobotu 7. prosince se na nádvoří zámku uskuteční již tradiční vánoční trh. Budete mít možnost užít si kouzelnou vánoční atmosféru a nakoupit produkty šikovných rukou v jedinečných kulisách našeho zámku. Ve spolupráci s Centrem kultury a vzdělávání Blatná pro Vás chystáme spoustu překvapení, proto sledujte naše webové stránky (www.zamek-blatna.cz), kde se brzy lidé dozví více.