Při celodenní akci si na své přišla opravdu celá rodina. Svou práci tu předvedli nejen profesionální a dobrovolní hasiči, ale i policisté a strážníci. Chybět ovšem nemohla ani letecká technika.

Výlet na bývalé vojenské letiště si v sobotu dopoledne nenechal ujít Jan Interholc. Doprovod mu přitom dělala vnoučata Tomáš a Kristýnka. „Nejvíc jsem se těšil na hasiče. Mám je rád," řekl pětiletý Tomáš Interholc. „Mě zase spíše táhnou ta letadla," prozradil důvod své návštěvy jeho dědeček Jan Interholc.

A k vidění tady toho bylo opravdu hodně. Kromě armádního letadla si návštěvníci mohli prohlédnout také velká motorová letadla, ale i malé modely na dálkové ovládání. Ti, kteří se na svět chtěli podívat z výšky, mohli navíc využít nabídky vyhlídkových letů ve sportovních letadlech. Ti méně odvážní se mohli zase nechat unášet pohledem na nebe, kde svou zručnost předváděli zkušení piloti.

Desítky letadel různého typu a stáří učarovaly také 12letému Adamu Březinovi z Českého Krumlova. „Já jsem se těšil hlavně na přehlídku letadel," řekl Adam Březina, který přijel s taťkou Čestmírem a malým bráchou. „Kamarád tu měl létat s vrtulníkem, tak jsme se přijeli podívat," dodal Čestmír Březina. O kousek dál zase na staré časy vzpomínali Milan Liebl a Jiří Vácha z Českých Budějovic.

„Přišli jsme se podívat, jak to tady vypadá, a setkat se s kamarády," prozradili s tím, že tady oba dříve pracovali jako technici. „Naše řemeslo bylo opravovat letadla," vzpomínal s úsměvem Jiří Vácha. „Každé letadlo mělo tehdy svého technika a pak byly ještě roje a u toho byl zase šéf roje, který měl k ruce navíc další čtyři pomocníky," dodal.

Den plný zábavy si ale užili i ti nejmenší. Alespoň na chvíli se mohli proměnit třeba v hasiče a vyzkoušet si svou zručnost při hašení, ve stánku záchranářů se zase učili, jak poskytnout první pomoc. Velké pozdvižení ale způsobila technika, s níž přijeli dobrovolní hasiči z Koloměřic u Chrášťan.

„Jedná se o stříkačku z roku 1924, která už je vybavena dvouválcovým benzinovým motorem, ale zároveň je samozřejmě možné použít i ruční hašení," popsal historickou památku Miroslav Jiříček, starosta Sboru dobrovolných hasičů z Koloměřic, s tím, že údržba není moc náročná.

„Někdy v 70. letech jsme ji vytáhli z garáže, nastartovali a šla. Občas ji vyčistíme, namažeme, ale to je tak všechno," doplnil. Že běhá jak hodinky, se mohli návštěvníci letiště přesvědčit při ukázce zásahu. „Kromě bílých uniforem je k tomu i hasičská píšťalka, tu bude mít pan starosta, a potom ještě signální trubka, všechno je původní a funkční," řekl jeden z členů sboru František Trávníček. „Každý hasič měl k tomu ve výbavě i píšťalku, aby si přivolal pomoc, když byl v nebezpečí," dodal.