Na co by si měli dát pejskaři v létě pozor?
Platí obecné zásady obdobné těm, jaké praktikujeme u lidí: během velkých veder nenechávat pejsky dlouho na přímém slunci, nezapomínat je v rozpáleném autě, zajistit jim dostatek pitné vody, přiměřeně omezit procházky během dne. Spíše jít brzy ráno nebo později večer.
Zvýšené nároky na ochlazování jsou u pejsků s dlouhou srstí, nadváhou a onemocněním srdce a dýchacích cest. Další rizikovou skupinou jsou pejsci malých plemen a plemena s velmi krátkým čenichem.
Pejsek není schopen přebytečné teplo vypotit celým povrchem těla jako lidé, protože nemá potní žlázy. Ochlazení probíhá prostřednictvím rychlého dýchání – hyperventilace, kdy dochází k odpařování tekutin, a tím i k ochlazení.


Jak poznáme, že došlo u našeho psa k přehřátí?
Pejsek velmi rychle a povrchně dýchá, má suchý čenich, případně i sliznici v dutině ústní. Příznaky jsou také zvýšená teplota celého těla, neklid a nervozita, která může přejít až v apatii.


Máte radu, jak v takovém případě psovi poskytnout první pomoc?
V první řadě je třeba pejska co nejrychleji ochladit, ať už poléváním studenou (ne ledovou) vodou nebo zábaly mokrým ručníkem, případně ponořit pejska celého. Ochlazování je ale potřeba provádět postupně, prudké zchlazení ledovou vodou může tepelný šok prohloubit. Dále zajistit dostatečný přísun tekutin a přenesení do chladnějšího prostředí.

V jakých případech je nutné vyhledat lékaře?
Když pejsek začne být apatický, dezorientovaný, nastane slabost, ztráta vědomí. Objevit se mohou i křeče, zvracení nebo průjem.

Devatero rad

• Nikdy nenechávejte psa v zavřených nevětraných prostorech. V autě psa nikdy zavřeného nenechávejte.

• Při jízdě autem nedovolte psovi vystrčit z okénka celou hlavu, Hrozí zánět očí, nebo uší.

• Se psem se pohybujte pouze v místech, kde má možnost schovat se do stínu.

• Zvolněte a omezte aktivity, při kterých by se pes zahříval a unavoval. Na místo několika málo dlouhých procházek, volte více krátkých, při kterých se pes tolik nevyčerpá. Zejména mladý pes si neumí říct dost.

• Choďte se psem k vodě. Pokud nemáte možnost jít se s pejskem vykoupat, polévejte mu hřbet a zátylek vlažnou vodou. Pozor na ledovou vodu, mohlo by dojít k tepelnému šoku.

• Psy, kteří nemají srst (např. naháči) natírejte opalovacími krémy s vysokým faktorem. Psy s volnou převislou kůží (Shar-pei) otírejte vlhčenými ubrousky, kůže v převisech se jim potí a mohly by se tvořit opruzeniny a plísně.

• Po delší procházce rozpáleným terénem psovi omyjte a nakrémujte packy. Zamezíte tak jejich praskání.

• Kontrolujte stav psích potravin. Předejdete tak zažívacím problémům vašeho psa.

• Dbejte na pitný režim. Vždy psovi dopřejte vodu čerstvou.