Se všemi je nemocnice ve spojení a nabízí jim veškerou součinnost v případě, že budou chtít svou rodinu z Ukrajiny dostat do Čech. "Máme pro příbuzné našich ukrajinských spolupracovníků k dispozici ubytování. Jsme schopni jim pomoci finančně a případně i s budoucím zajištěním práce. Jistě jim zdarma zajistíme i případnou potřebnou zdravotní péči," doplnil ředitel nemocnice Tomáš Fiala.

V pondělí 28. února se uskutečnila schůzka se zaměstnanci. "Někteří pomoc přijali. Například chtějí ubytování pro svou rodinu nebo auto na odvoz věcí," doplnil Tomáš Fiala. Jak dále dodal, je nemocnice v těchto oblastech také ve spojení s hejtmanem Jihočeského kraje Martinem Kubou i strakonickým starostou Břetislavem Hrdličkou.

Sbírka pro Ukrajinu.
Jak pomoci Ukrajině. Kam můžete nosit dary, kde nabídnout svoji pomoc

Pomoc pro svoji rodinu by chtěla také lékařka Inna Hodovana, která v minulých dnech poskytla Strakonickému deníku rozhovor. Ale zůstalo jen u přání. "Moji rodiče nechtějí nechtějí opustit místo, kde žijí. I když nikdo neví, kdy se válka dostane až k nim. Prý chtějí umřít doma. Mluvíme spolu tak šestkrát denně," řekl lékařka. Na první pohled je na ní znát vyčerpání a úzkost. "Moc nespím a mám velký strach," dodala.

Kromě toho ale nemocnice organizuje také humanitární pomoc pro Ukrajinu. V pondělí 28. února ráno jednotlivá oddělení nemocnice dala dohromady obvazový materiál, infuzní sety, jehly, stříkačky a dezinfekci. Lékárna přidala protizánětlivé léky a léky na bolest. V průběhu dopoledne odjela naložená sanitka do Českých Budějovic na Krajský úřad Jihočeského kraje. Tam se soustředí pomoc také z ostatních jihočeských nemocnic. Náklad zdravotnického materiálu zamířil na Ukrajinu.