Proč je kritizují? Řidiči do nich bourají. „Soustředíte se na velký provoz, chcete zaparkovat a najednou rána – narazíte do toho žulového kvádru,“ svěřil se řidič ze Strakonic. „Domácí to už znají, ale lidé odjinud nebo majitelé větších aut už tuhle zkušenost mají. Já také, proto jméno neřeknu,“ usmívá se padesátiletý muž.

V anketě Strakonického deníku loni na téma Líbí se vám lavičky na Velkém náměstí hlasovalo 20 čtenářů, 12 z nic odpovědělo, že se jim lavičky nelíbí.

K úpravě má dojít v lednu 2020. Jejich změnu navrhovala policie už loni v říjnu. „Lavičky nejsou dostatečně viditelné a stává se, že řidiči do nich bourají,“ uvedla tisková mluvčí PČR Strakonice Jaromíra Nováková.

Proč tedy dojde na změnu až nyní? „Důvodem byla udržitelnost dotací, která už skončila,“ uvedla mluvčí radnice Markéta Bučoková.

Architekt města David Andrlík vybral stejné lavičky, které už byly použity na novém autobusovém nádraží. Na zkoušku budou dvě instalovány na Velkém náměstí.

Lavičky: V roce 2011 byla dokončena rekonstrukce plochy Velkého náměstí. Jako součást městského mobiliáře vznikly lavičky tvořené kamennými bloky. Aktuálně podoba laviček je kvůli zvýšené hustotě provozu již nevyhovují a na základě připomínek obyvatel se rada města rozhodla pro jejich rekonstrukci. Vzhledem k tomu, že kamenné bloky tvoří spolu se stromy určitý celek a ochranu stromů, budou lavičky na místech ponechány, ale dovybaveny novými podsedáky a opěráky pro lepší komfort obyvatel a zvýšenou viditelnost při parkování.