„Včelařil můj dědeček i tchán, připadá mi přirozené, mít včely,“ říká včelař. Ve vodňanském včelařském spolku, který letos oslavil 100 let od svého založení, působí Miloslav Scherling jako chovatel a zdravotní referent. V současnosti vlastní na devadesát včelstev. „Moje včelstva slouží jako jakási zásobárna. Když nějaké kolega včelař přijde o své včely, může si je zase doplnit mými oddělky včelstev,“ uvádí včelař. Miloslava Scherlinga jsem se zeptala, co vše musím udělat v případě, že chci začít produkovat vlastní med.

Jaký postup je vhodné zvolit, pokud bych uvažovala o tom, stát se včelařkou?
Jako první krok je nejlepší zavolat nějakému zkušenému včelaři ve vašem okolí a domluvit si s ním návštěvu. Během ní se seznámíte s tím, co vše včelaření obnáší a zda to koresponduje s vašimi představami.

Na kolik peněz mě přijde včelařské vybavení?
Když se pořizuje nové vybavení, tak je třeba počítat s částkou mezi 20 až 30 tisíci korun na tři včelstva. V této částce jsou započítány jak včelí úly, tak i další vybavení, jako je třeba medomet a i třeba další drobnější vybavení.

Stále je možné získat dotace na nákup včelařského vybavení?
Ano, dotace stále běží, ale je zde riziko, že ani tak nepokryje tato částka cenu vybavení. V dotačním programu je stanovena minimální částka, za kterou je možné vybavení pořídit, a proto musíte sáhnout po vybavení z dražší cenové skupiny. Dalším problémem je, že i prodejci vybavení si jsou vědomi možnosti získání dotací mezi včelaři a z tohoto důvodu uměle navyšují cenu produktů. Doplatek je často stejně velký jako cena bez dotací.

Je možné se uživit jako včelař?
Ano je to možné, ale nesmíme zapomenout na to, že v takovémto případě je nutné mít nejméně dvě stě včelstev a také záleží na tom, jaké jsou v dané oblasti snůškové podmínky. Zisk ze včelařství pak je také výrazně ovlivněn tím, jaké je sezóna. Jsou sezóny, kdy je medu nadbytek, ale i sezóny, kdy je medu málo. Při špatné sezóně si musí včelař případně přivydělat prodejem oddělků nebo výrobků spojených s včelařství jako jsou propolisové tinktury, produkty ze včelího vosku a podobně. Řada včelařů se také zabývá výrobou včelích úlů. Velmi důležitá je v tomto případě také pomoc celé rodiny a dětí.

Navíc pokud se rozhodnete chovat včely ve velkém, je důležité mít místo, kde je možné umístit velký počet úlů. Málokdo má tak velký pozemek, aby na něj dal 250 včelstev. Také je potřeba si uvědomit, že někde musíte mít uskladněny veškeré věci ke včelám a také mít prostory pro vytáčení medu.

Je nutné se registrovat do včelařského spolku?
Nezbytné to není, ale má to, dle mého názoru, pouze samé výhody. V případě, že by vám například shořely úly nebo vás postihla nějaká jiná pohroma, včelařský spolek vám přispěje na nákup nového vybavení. Funguje to jako jakési pojištění. Také máte výhodnější ceny pro nákup léčiv a ve spolku získáte i podporu dalších členů.

V každém případě je ale nutné se registrovat u Českomoravské společnosti chovatelů v Hradištku, protože včela je považována za hospodářské zvíře. Veškerá včelstva tedy musí být evidovány zde.

Má včelařství v České republice budoucnost?
Ano, včelaření si začíná získávat popularitu mezi mladými lidmi jako způsob relaxace. Lidé takto vyvažují svůj sedavý způsob zaměstnání. Máme již několik takovýchto členů, kteří nevčelaří pouze kvůli medu.

Včely hrají také nezastupitelnou úlohu v přírodě. Bez jejich opylovacího mechanismu by naše úroda bylo o 1/3 nižší, a to by bylo rozhodně znát. Je potřeba včely v přírodě udržet.

Lucie Hasilová