Necelé dva měsíce funguje ve městě pobočka BFZ vzdělávací akademie Cheb. Pořádá pro lidi evidované na úřadu práce, hlavně dlouhodobě nezaměstnané, rekvalifikační kurzy. Včera se rozjel druhý v pořadí. Zaměřený je na školení pracovníků sociální péče – přímá obslužná péče.

Dvaadvacetiletá Monika Vítovcová ze Strakonic je jednou ze sedmi lidí, kteří absolvují během 220 hodin teorie a 85 hodin praxe kurz, který jim má pomoci k získání zaměstnání. Je vyučená dámská krejčová, ale tato práce ji nezaujala. Chce si hledat zaměstnání v jiném oboru. „Úřad práce mi nabídl tento kurz. Myslím, že to nemusí být špatné. Je to o komunikaci a pomoci lidem, to bych chtěla dělat,“ řekla.

„Jako základní kurz školení určitě lidem stačí. Získají tu poměrně dost informací. Jen z mého oboru je to 20 hodin sociologie, 10 filozofie a 48 hodin práva. Myslím, že je tu mnoho těch, kteří se v oboru uchytí. Někteří z nich už mají dojednáno, kam půjdu pracovat,“ řekla lektorka Jarka Jílková.
„Práci už mám slíbenou. Aby mě přijali, chybí mi jen osvědčení o kvalifikaci, které chci na kurzu získat. Jestli to bude snadné nebo ne, to teprve uvidím. Máme první hodinu,“ řekl včera dvaatřicetiletý Marek Vojtík z Vodňan.

„Naším cílem je uchazeče zaměstnat. Snažíme se jim proto sehnat praxi v místech, kde by je mohli po získání osvědčení rovnou přijmout,“ řekla vedoucí kurzů Monika Křešničková.

Podle informací úřadu práce požaduje nový zákon o sociálních službách podobné kurzy u všech nových sociálních pracovníků.