Doslova křest ohněm si zažívá v tropických teplotách posledních dní dnech čtyřiadvacetiletý Jakub Domorázek. Jako profesionální kuchař musí denně strávit na nohou několik hodin nad rozpáleným sporákem a kouřícími hrnci.
Ve strakonické restauraci Melodie, kde nyní pracuje, vaří denně zpravidla zhruba kolem osmdesáti obědů. „Lidé pochopitelně v tomhle horku dávají přednost lehkým jídlům a salátům, hotová jídla a polévky tedy moc nejdou," naznačil.
On sám prý v takových vedrech ani moc nejí, za směnu ovšem vypije kolem dvou a tří litrů tekutin. Když má klidnější chvilku, nejraději si dá něco studeného.
Zvládnout tropická vedra mu v kuchyni pomáhá několik věcí. „Například vaříme na plynu. To znamená, že když se vařič vypne, hned přestane hřát. Tam kde mají v kuchyních elektrické pláty, které jsou zapnuté téměř celý den, to mají o to horší," naznačil. Také dobré odsávání podle něj hraje svou roli.
Ani dny a hodiny strávené ve výhni kuchyně ho neovlivní při výběru jeho dovolené. Do chladu hor se určitě nežene. „Když už někam jedu, vydávám se také někam do teplých krajin," dodal.
Jakub Domorázek se kuchařské profesi věnuje celkem čtyři roky, z toho posledního půl roku ve strakonické Melodii.