Sama autorka zastupitelům vysvětlila, na co přesně peníze půjdou. „Město jsem požádala o příspěvek na katalog, aby mohl vyjít česky i pro město, jinak ho vydáváme jen anglicky,“ řekla zastupitelům. „Dobře vím, že řadu lidí projekt naštval, ale mnozí z něj jsou nadšení, mají pocit, že nám rozumí, fandí nám, snaží se sami v Krumlově něco dělat a berou ho jako příležitost.“

Zopakovala, že to není divadlo pro turisty. „To je to poslední, co tohle město potřebuje. Jde o reflexi toho, co účastníci zažijí, a je jasné, že budou mít velmi odlišné názory.

Devatenáct z dvaceti přítomných zastupitelů bylo pro, pouze Vojtěch Němec (PRO 2016) se zdržel hlasování.

„Rada navrhuje dotaci 100 tisíc korun, které půjdou ze zisku ze Zemské výstavy v r. 2013,“ upřesnil starosta města Dalibor Carda. „Zavázali jsme se, že ho dáme buď do projektu tohoto typu, anebo do mezinárodních vztahů.“

Názor těch, kteří projektu nepřejí, shrnul v krátkosti zastupitel Vojtěch Němec: „Město nemá na opravu chodníků a maminky po nich vodí děti do škol, což je jen jedna z věcí, které zdejší lidi trápí. Pak vidí projekt za dva miliony a město má přidat sto tisíc a ještě byty k pronájmu? To pak působí jako červený hadr na býka.“

Na to autorka projektu reagovala: "Co se bytů týká, ty jsou celoročně neobyvatelné a my jsme je na vlastní náklady vymalovali a zařídili, a to na tři měsíce. Omlouvám se, ale ani to mi nepřijde jako velká investice ze strany města."

Dál dodala, že po sociálních sítích koluje spousta nesmyslů. "Každé dva roky má autor možnost soutěžit o částku 2,1 milionu korun. 99,9 procent umělců, kteří soutěž vyhrají, ji vezme a do pavilonu postaví krychli, kvádr nebo pustí video. Já jsem ty peníze vzala a rozhodla jsem se, že je dám lidem, a všichni se můžou zbláznit. Tyto peníze nemohou být použity na chodníky ani na park, jsou od ministerstva kultury a určené pouze na prezentaci českého umění v zahraničí. Nikomu jsem nic nevzala, instalaci udělám jednoduchou."

Cílem projektu Kateřiny Šedé je osídlit na tři měsíce několik bytů  lidmi, kteří budou mezi turisty provozovat "normální život". Poukáže tak na to, že právě on z ulic města pomalu, ale jistě mizí.
Projekt Unes-co Kateřiny Šedé v Krumlově vyvolává nadšení i vztek

Dodala, že v zahraničí je projekt velmi kladně přijímán. "Přijela za námi šéfredaktorka jednoho významného německého architektonického časopisu, která si vybrala náš pavilon, což se nikdy dřív nestalo." Starosta italské Florencie je podle slov Kateřiny Šedé doslova šokován tím, co dělá. "Řekl, že u nich bychom to mohli udělat doopravdy."

Rozuměla by prý tomu, kdyby lidi byli naštvaní, že jim bere peníze třeba na hřiště. "Ale já jsem sem peníze přinesla, dávám i své vlastní, aby se projekt uskutečnil." Katalog, na který město přispěje sty tisíci korun a ve kterém se píše i o historii Krumlova a bude plný rozhovorů s místními, jak pozitivních, tak negativních, bude přínosem i pro město.

„Překvapilo mě, že nikdo nehlasoval proti,“ podivila se Kateřina Šedá po zasedání. „Upozorňovali mě, že diskuse bude ostrá. Mně ale naopak přišlo, že někteří z publika si na ní uvědomili, že problémem nejsem já, ale jejich vztahy s městem v minulosti. A to vnímám jako plus.“
Příjemně překvapená výsledkem zasedání byla i kurátorka projektu, Hana Jirmusová Lazarowitz. „Všichni zastupitelé byli precizně připraveni a příspěvky z celého politického spektra byly velmi fundované.“ Poukázala i na to, že na bienále jezdí lidé, kteří když přijedou do Krumlova, zůstanou několik dní. „To je typ turistů, které tu chceme. I na to Kateřinin projekt upozorňuje.“

Miroslav Páral se z Českého Krumlova přestěhoval do Kájova.
Své k projektu UNES-CO řekl i umělec Miroslav Páral. A nebere si servítky

K projektu se při diskusi před hlasováním vyjádřil také Milan Marko z řad přítomné veřejnosti. "Benátská bienále, věnovaná v lichých letech výtvarnému umění a v sudých letech architektuře a urbanismu, jsou jednou ze tří nejvýznamnějších světových přehlídek, a dostat tam svůj projekt je snem každého umělce a architekta. Kateřině se to letos podaří už podruhé, protože v roce 2013 si její expozici objednala vláda Tchaj-wanu. Pro Krumlov je to možnost prezentovat se celosvětově a celá řada měst, i mnohem větších, by za takovou reklamu dala spoustu peněz, ale ono to nejde. A tady město dostává pro svou prezentaci, i když jsou to i jeho problémy, celý pavilon." řekl. "Je to potenciálně obrovské plus. Co diskuse přinese, to dnes nevíme. Je to celosvětový problém a možná se ukáže, že nikdo řešení nemá. Ale možná přijde někdo z Kamerunu nebo Indonésie a ukáže se, že to jde a není to ani drahé, ani složité. To budeme vědět možná na podzim a na další politické reprezentaci bude, jak s tím naloží. Já jsem přesvědčen, že sto tisíc je částka spíše směšná než symbolická vzhledem k významu, který to mít může. Nechcete-li být jednou historiky hodnoceni jako skrblíci, měli byste ještě jednu nulu přidat."