Výročí 655 let od svého založení slavil o víkendu Kraselov a k němu přilehlé osady. Obec s přibližně 240 obyvateli se s obměněným zastupitelstvem začíná probouzet k životu.

Roční rozpočet necelé dva miliony korun pro letošek nedovolil žádnou velkou investici. Zatím se vyčkává na vhodné dotace. Ale i tak mají zastupitelé velké plány a několik úspěšných akcí za sebou.

„Podařilo se nám opravit autobusovou zastávku v Kraselově, do konce srpna bude nová také v Mladoticích. Z kulturních akcí můžeme zmínit oslavu dne vojenských veteránů, kterou bychom rádi uspořádali i letos,“ zmínila se starostka Irena Uhlířová.

V plánu má obec i tak zásadní věc, jako je vytvoření územního plánu. „Zatím jsme mezi lidi rozdali dotazníky, v kterých se mohou vyjádřit, co by v obci chtěli mít a jakým směrem by se vůbec Kraselov měl do budoucna vyvíjet. Podle toho budeme územní plán vytvářet,“ dodala Uhlířová.

Obec se podle slov starostky pomalu, ale přece jen, začíná omlazovat. Lidé se stěhují hlavně do starých domů. Novou výstavbu zatím v Kraselově neplánují. Mladým a jejich dětem by ale chtěli dopřát dětský koutek. „Máme v plánu vybudovat nové dětské hřiště. To staré v bývalé mateřské školce už k tomu není a nikdo tam s dětmi ani nechodí,“ uvedla starostka.

Rodáci se vrátili

A co na vývoj obce v posledních letech říkají rodáci, kteří přijeli na víkendové oslavy 655 výročí obce? Rozhodně chválí novou krev v zastupitelstvu. „Odstěhoval jsem se z Kraselova v devětapadesátém roce. Často se sem ale vracím, mám tu pochované rodiče. Vzpomínám na doby, kdy tady byly dvě hospody a v obou najednou na sv. Annu zábava. Dnes je tu pusto. To je smutné,“ říká osmasedmdesátiletý Josef Hromádka.

Otto Krejčí žije dnes v Třemošíně u Plzně. Mrzí ho ale, že se jeho rodný Kraselov vylidňuje. „V Třemošíně se staví na každém rohu, tady jsou ale samí staří lidé a mladí žádní. Obec ani nemůže nabídnout byty nebo místo pro výstavbu,“ poznamenal.

Bydlení snad vyřeší územní plán, zábavu aktivita lidí. „Byla bych ráda, kdyby občané přiložili ruku k dílu. Vidím, že někde už se to děje. Lidé posekají trávu, kde nemusejí nebo vysázejí květiny. V naší obci je toho ještě hodně co zlepšovat, ale musíme si uvědomit, že vše nejde hned,“ vzkazuje starostka Irena Uhlířová.