Asi kilometr na západ od dnešního centra města, žili v minulosti v osadě Vodná budoucí obyvatelé. Protože měli celý rok v obci dostatek vody, říkalo se jim Vodňané.

Než ovšem došlo k jeho vybudování, musela se zdejší krajina odvodnit. Původně se zde táhly rozsáhlé mokřiny.

Dnes je město obklopeno 18 rybníky o celkové ploše 205 hektarů. Tím největším chovným rybníkem jsou Dřemliny.

Pro místní i přespolní občany se stal jeho výlov, nejen rybářským vyvrcholením sezóny, ale i společenskou událostí.

Obejdeme li samotné centrum města, jako bychom se přemístili v čase. Středověký kolonializační půdorys s opevněním, který tvoří obranné bašty, městské hradby, bývalé vodní příkopy a parkány nás osloví svou autentičností ještě dnes. Chybí tu jen vstupní městské brány.

Nenajdete zde zámek ani hrad. To ovšem nijak neovlivňuje místní turistický ruch. Zejména pro cykloturistiku jsou ideálním středobodem. Z blízkého okolí můžeme navštívit zříceninu hradu Helfenburk, zámek Kratochvíli, ale také Krokodýlí ZOO v Protivíně. Zajímavostí určitě je i Infocentrum přímo v Jaderné elektrárně v Temelíně.

Kompletně vybudovaným systémem rybářského školství, se stalo město evropským unikátem. Je zde Střední rybářská škola, Fakulta rybářství a ochrany vod, která je součástí Jihočeské univerzity a Výzkumný ústav rybářský a hydrobiologický. Není divu, že ve městě se sedmi tisíci obyvateli potkáte studenty hovořící všemi světovými jazyky.
V roce 2017 byly Vodňany vyhodnoceny Fórem Oblastní hospodářské komory ve Strakonicích v kategorii Významná společnost v Městském hospodářství na prvním místě. Nejlépe se žije tam, kde najdete vše pohromadě a v rovnováze. Sportovní a kulturní aktivity jdou v souladu s klidem a pohodovou atmosférou města. Proto místní lidé zde často prožijí celý svůj život. Paradoxem zůstává, že jediné co jim chybí a po čem touží, je veřejné koupaliště.

Tak snad se i zde ve Vodňanech, městě s rybářskou a rybníkářskou tradicí, místní občané dočkají veřejných vodních lázní.

Osobnosti města vás zvouMilan Kodádek místostarosta – Budete li se chtít pobavit, přijeďte v měsíci květnu na Vodňanské rybářské dny.

Uspokojíte duši i tělo. Stojí za to navštívit i podzimní výlovy našich rybníků, tím největším je rybník Dřemliny.

Zde si můžete zakoupit čerstvé ryby. Tradičně sem přicházejí s pohoštěním Baráčníci poděkovat rybářům za šetrné zacházení s vodou.

Karel Dubský ředitel střední Rybářské školy – Ve škole máme nejen rybářské, ale i akvarijní muzeum se sladkovodními a mořskými rybami. K vidění jsou tu například Lezci obojživelní. Ryby, které dokážou přežívat i na suchu.

Jitka Velková ředitelka Muzea a galerie ve Vodňanech - Žít ve Vodňanech je příjemné. Máme zde loutkářský soubor, který funguje více než padesát let. Nejstarším místním spolek je Sokol, unikátním jsou Baráčníci, kteří nikdy svou činnost nepřerušili, a tím nejmladším je spolek Vojenské historie.