Role lídra patří poslanci, náměstkovi hejtmana a zastupiteli Malšic na Táborsku Pavlu Klímovi (TOP 09), dvojkou bude poslanec, krajský a českobudějovický zastupitel Šimon Heller (KDU-ČSL) a třetí pozici na kandidátce obsadil krajský radní a bývalý starosta Tábora Jiří Fišer (Tábor 2020). Všichni tři zástupci v uplynulém týdnu podepsali v Táboře koaliční smlouvu.

Uskupení hodlá dále stavět na osvědčeném partnerství, průniku hodnot i výsledcích dosavadní spolupráce. TOP 09 a KDU-ČSL společně kandidovaly již před čtyřmi lety, hnutí Tábor 2020 je po ukončení spolupráce s Jihočechy 2012 na kandidátce Společně pro jižní Čechy nováčkem. Klíčovými body programu koalice Společně pro jižní Čechy jsou zlepšení stavu jihočeských silnic a dálnic a definitivní dokončení dálničního spojení s Prahou i Rakouskem, zlepšování i rekonstrukce škol, zvýšení motivace učitelů, aby zůstávali v kraji, budování sportovišť, tréninkových center, cyklistických tras i tělocvičen, budování startovacích bytů, péče o životní prostředí i zlepšování kvality jihočeského zdravotnictví.

Volby. Ilustrační foto.
Krajské volby se blíží. Některé strany už ví, kdo povede jihočeské kandidátky

„Společně pro vás na kraji v týmu s KDU-ČSL a Tábor 2020 pracujeme už čtyři roky. V jižních Čechách se nám podařilo zlepšit stav infrastruktury, opravovat školy i najít dostatečné využití pro letiště. Fotbalovou terminologií by se však řeklo, že s naší prací ještě nejsme ani v poločase. Pro krajské volby v roce 2024 jsme vsadili na silný tým, který má odborné zázemí z různých oblastí. Navíc umí najít řešení pro větší města i pro rozvoj venkova,” vysvětluje Pavel Klíma.

„Chceme, aby jižní Čechy byly místem, kde se rodinám dobře žije. Rodina je základ kraje a naší prioritou je, aby rodiny na jihu zůstávaly. Už dnes poskytujeme z krajského rozpočtu na 60 milionu korun na podporu dětí. Budeme podporovat i dostavbu startovacích bytů a také investovat do vzdělání. A to nejen ve městech, ale i na venkově. Proto chceme posílit dlouhodobě dobře fungující program obnovy venkova,” dodává Šimon Heller..

Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba.
Martin Kuba povede znovu krajskou kandidátku občanských demokratů

„Kvalita života se odvíjí od prostředí, ve kterém žijeme. Chceme řádně pečovat o přírodní zdroje. Prosadíme ještě větší spolupráci s odbornými pracovišti. Zcela zásadní a pro příští generace potřebná je ochrana zdrojů pitné vody, povrchových i podzemních. Jihočeská vodárenská soustava zásobuje přes 400 tisíc obyvatel pitnou vodou. Naší prioritou je její dlouhodobá udržitelnost a maximální využití pro zásobování především jihočeských měst a obcí. Tam, kde to není ani dlouhodobě možné, pomůžeme odloučeným lokalitám s přípravou lokálních soustav formou vhodného dotačního programu,” uzavírá Jiří Fišer.

Své karty před blížícími se volbami už poodkryly i některé další strany. ODS opět sází na současného hejtmana Martina Kubu, který stojí na špici její kandidátky. Starostové a nezávislí půjdou do voleb spolu s Občany pro Budějovice, jako jedničku kandidátky postaví starostku Vimperka Jaroslavu Martanovou (STAN). Jihočeské sociální demokraty povede do krajských voleb předseda jihočeské SOCDEM a ředitel destinační společnosti Českobudějovicko - Hlubocko Tomáš Polanský. Piráti si do čela vybrali píseckého místostarostu Josefa Soumara. Jihočeští Zelení si zvolili za lídra spolupředsedu jihočeské krajské organizace Stanislava Černého.