Do vlastních rezerv bude zřejmě v příštím roce sahat Jihočeský kraj. Podle rozpočtu, který ve čtvrtek zastupitelé poměrně hladce schválili, se příjmy vyšplhají na částku 12,15 miliardy korun, zatímco výdaje jsou plánované ve výši 12,73 miliardy. Schodek kalkulovaný na 585 milionů kraj případně vykryje přebytkem hospodaření z minulých let.

Na investice má kraj vyčleněno 2,5 miliardy. Jak upřesnil hejtman Jiří Zimola, nejvíce peněz by mělo plynout na dopravu. „Máme připravené stavby a rekonstrukce silnic a mostů za 500 milionů, přispět by měl i státní fond dopravní infrastruktury," naznačil. 300 milionů je v rozpočtu rezervováno také na další fázi dostavby Jihočeského letiště.

Nemalé peníze investuje kraj také do zdravotnictví. Přes 500 milionů budou potřebovat nemocnice na nové přístrojové vybavení, stamilionem kraj podpoří také výstavbu nového pavilonu v českokrumlovské nemocnici. Podobnou částku si vyžádá i přestavba nemocničního objektu v Dačicích na domov pro seniory. Kraj bude nadále i vyplácet dotační podporu. Do Programu obnovy venkova vyčlenil 100 milionů korun, o celkem padesát milionů mohou žádat dobrovolní hasiči na obnovu zásahové techniky.

Díky dobrému hospodaření kraj nepočítá s žádným čerpáním úvěrů. Naopak garantuje splacení všech úvěrů, které dříve přijal. „To znamená, že na konci roku 2017 nebudeme zatíženi žádným úvěrem," dodal hejtman.

Hospodaření kraje by ale podle opozice mohlo vypadat jinak. Například Martin Kuba z ODS označil za nešvar, když na účtu kraje zbývají peníze místo toho, aby se utratily za projekty, které by jižní Čechy rozvíjely. Objem plánovaných investic je ale podle radního pro finance a ekonomiku Jaromíra Nováka přiměřený. „2,5 miliardy korun jsou tak akorát, aby se daly bez problémů zrealizovat."

Navzdory výhradám proti navrhovanému rozpočtu nikdo ze zastupitelů nehlasoval. Z celkového počtu 48 přítomných hlasovalo 34 pro, proti nebyl nikdo a 14 se zdrželo. Sedm zastupitelů nebylo přítomno.