V jakém stavu jsou přírodní koupaliště na Strakonicku? V Truskovicích mají požární nádrž, kterou ovšem nejen místní využívají ke koupání. Jak je to s kvalitou vody tady? „Nádrž se i několikrát ročně čistí, v horkém létě dáváme do vody čistící přostředky k tomu určené kvůli sinicím, ale vzorky vody neodebíráme. Je to finančně náročné. Právě proto, že se jedná o nádrž, koupou se lidé na vlastní nebezpečí,“ řekl místostarosta František Švec. „Není to zrovna ono. Přesto se tam v létě občas jezdíme koupat, v nejbližším okolí jiná možnost není,“ řekla Šárka Machová.

Podobně jsou na tom i v Radomyšli. „ Přírodní koupaliště vlastně nemáme. Jen nádrž, do které přitéká pramenitá lesní voda. Okolí objektu provozujeme jako sportovní areál, měření neprovádíme. Lidé se tu koupou na vlastní nebezpečí,“ sdělil starosta Luboš Peterka.

Neutěšenou situaci zažívají i na rybníku Milavý. „Přestože se tu koupá spousta lidí, stále je braný jako chovný a proto se kvalita vody neměří. V nejteplejším létě přijede strakonická hygiena a koupání v něm nedoporučí. Kvůli hygieně chceme zřídit sprchy po koupání. Po zimě stav vody není moc dobrý,“ řekl místostarosta Velké Turné Pavel Šípek.

“Ceny za odběr vzorků se pohybují podle ceníku daném vyhláškou. Záleží na druhu koupaliště či nádrže, ale nejedná se o extrémně vysoké částky,“ řekl Zdeněk Hromádka, vedoucí pobočky Zdravotního ústavu Strakonice.

Přírodní koupaliště jsou jen na vlastní nebezpečí, čtětezde.