„Město Strakonice je zřizovatelem mateřských a základních škol, domovů pro seniory a organizací jako je knihovna nebo městská sportoviště. Poté, co došlo v neděli 19. ledna k tragickému požáru zařízení pro zdravotně postižené ve Vejprtech, vedení města požádalo ředitele těchto zřizovaných zařízení o revizi evakuačních plánů, únikových cest a ostatních protipožárních opatření v jednotlivých objektech.“

Uvedená zařízení ale podobné kontroly provádějí dle zákona průběžně. „Městu jsme poskytli podklady těchto kontrol v minulých dnech,“ uvedl ředitel ZŠ Dukelská Rudolf Prušák.

Jednotlivá zařízení jsou z pohledu legislativy právními subjekty, za jejichž chod i bezpečnost jsou zodpovědní ředitelé, kteří jsou pověřeni vedením organizací. Každoročně probíhají protipožární kontroly s tím, že zápis z kontroly je zanesen v požární knize.

Co se stalo?

V neděli 19. ledna před pátou hodinou ranní začalo hořet ve společenské místnosti v domově pro postižené ve Vejprtech na Chomutovsku. Odtud se požár rozšířil do dalších dvou pokojů. Při požáru zemřelo osm lidí.