Řeč je o lidech s postižením, či jakýmkoli hendikepem, kteří svůj život nevzdali, ale zasvětili ho plavání. Již od roku 1993 se Kontakt bB vrací každé léto do Strakonic, kde tráví tři týdny plaváním, cvičením a zábavou.

„Každý týden tu máme přibližně kolem šedesáti plavců. Někteří zůstávají pouze jeden týden, jiní i dva nebo celý turnus. Za celé tři týdny se tu prostřídá 125 lidí. Pouze klienti spadající do sportovní skupiny tady zůstávají celé tři týdny. Jsou to sportovci, kteří plavou na závodech, mistrovstvích a dokonce tady máme dvě holčiny, které se kvalifikovaly na paralympiádu do Ria," říká za Kontakt bB Radka Kučírková.

Před několika lety byl ve Strakonicích společně s Kontaktem bB také herec Jan Potměšil (Bony a klid). Ten zůstal upoután na vozík po nehodě 8. prosince 1989, krátce poté, co se účastnil listopadových demonstrací, utrpěl zranění páteře, po kterém částečně ochrnul. „Kontakt bB umí lidem dát smysl do dalšího života. Tady ve Strakonicích je pro lidi jako jsem já skvělé zázemí," řekl tehdy herec Jan Potměšil.

Plavci, jejich doprovody i organizátoři se věnují intenzivnímu tréninku plavání a cvičení. Ve volných chvílích jsou připraveny soutěže a každý večer pak probíhá porada, kde všichni probírají videa se svými výkony za uplynulý den.

Připravit! Do vody! Pozor! Teď!

Přesně tato slova zněla z reproduktorů na plaveckém stadionu na Křemelce včera 22. července. Na startu totiž byli připraveni klienti organizace Kontakt bB.

Kolem šedesáti plavců různých věkových kategorií a různého postižení či hendikepu soutěžilo v pátek o nejlepší umístění. Soutěž přibližuje Radka Kučírková z Kontaktu bB: „Máme různé kategorie S1 až S10 podle stupně postižení plavců. Minulý týden jsme tu měli i dvě nevidomé dívky, které se s nadšením pouštěly do soutěží. Jinak po celý týden vždy intenzivně trénujeme plavání, proložené cvičením jógy, odpočinkem a večer rozborem tréninků, které si natáčíme pro tyto účely. Pátek je soutěžní. Odpoledne pořádáme vodní pólo, kde si trochu upravujeme pravidla, aby si byli všichni rovni. A páteční večer je vždy rozlučkový, kdy nám tu hraje hudba a všichni si to moc užíváme," shrnula Radka Kučírková. Sportovci si budou na Křemelce užívat ještě týden, kdy přátelská atmosféra a radost návštěvníků je cítit po celém areálu.

Kdo je a čím se zabývá Kontakt bB?- Zakladatelé jsou Jan Nevrkla nejúspěšnější trenér plavců s tělesným postižením v ČR a Martin Kovář iniciátor celého programu, dvojnásobný mistr světa v plavání, mistr Evropy, čtyřnásobný paralympijský vítěz a další.
- Poskytuje služby osobám s tělesným postižením s možností zapojení i jinak zdravotně postižených.
- Unikátní projekt plavání tělesně postižených.
- Díky metodické řadě Kovář Nevrkla (KONEV) se naučilo plavat již tisíc plavců s tělesným postižením.

Kolikrát jste už na Křemelce byli a co se vám tady líbí?

Tadeáš Strašík, Ústí nad Labem: Už jsem zde asi po sedmé, možná osmé, nevím přesně. Strakonické soustředění je jedno z nejhezčích akcí v roce. Je to kombinace tréninku, zábavy a tak dále. Moc se mi tu líbí, možná i proto, že se tady za tu dobu nic nezměnilo. Má to své kouzlo.

Barbora Antonovičová, Brno: Navštívila jsem Strakonice už po šestnácté. Pro mě je to skvělý zážitek, potkat se se všemi kamarády. Je vidět, že je tu spousta nových plavců. A člověk si tady sáhne na dno svých sil a pak zjistí, že to všechno zvládne. Je fajn, že jsme tu parta a všichni se bavíme.

Ondřej Šincl, Brno: Já jsem tady poprvé a jsem tu jenom na jeden týden. Pořád hodně plaveme a jsme v bazénu. Nejvíc mě bavilo vodní pólo. Střelil jsem dokonce tři branky a brankář jednu. Takže jsme vyhráli. Dal jsem své první góly za celých deset let. Líbí se mi tady.