Podnikatelé, kteří chtějí i nadále prodávat kvasný líh, konzumní líh nebo lihoviny jako takové, musí do 17. dubna 2014 požádat na živnostenském úřadu koncesi. Pokud kontrola v subjektu po tomto datu odhalí, že podnikatel koncesi nemá, hrozí mu pokuta milion korun.
Uvedla to vedoucí živnostenského úřadu strakonické radnice Jana Vadlejchová. Opatření je podle ní správné. „Vychází z neslavné metanolové kauzy a má zajistit větší kontrolu lihovin," řekla pro Strakonický deník. I tak v něm ale vidí nedostatky. „Tato koncese se týká například lékáren, které líh potřebují k výrobě léků. Tady podle mého názoru není plošnost nařízení adekvátní," dodala.
To samé si myslí vedoucí lékárnice Ladislava Hoštičková z lékárny strakonické nemocnice. Podle ní je potíž v tom, jak vidí situaci celní správa a jak ministerstvo zemědělství, které se ještě nevyjádřilo. „Pro případ, že by se státní správa v blízké době jednoznačně vyslovila, že kvůli prodeji doplňků stravy není pořízení koncese nutné, lze doporučit posečkání s podáním žádosti na přelom března a dubna 2014," citovala stanovisko České lékarnické komory Ladislava Hoštičková.
Zatím se nařízení o koncesi týká všech provozů – prodejnami potravin, restauracemi a bary počínaje a lékárnami a například zájezdovými autobusy konče.
Metanolová aféra zasahuje podnikání i po letech
Kdo chce prodávat lihoviny, musí mít koncesi. I tak lehce lze nazvat kroky státní právy ohledně prodávání lihovin. „Jednoznačně jde o následek metanolové kauzy," řekla šéfka živnostenského úřadu strakonické radnice Jana Vadlejchová.
Stát zase chce něco po podnikatelích. Do 17. dubna musí zažádat o koncesi. Zdá se vám to oprávněné?
Ano. Jde o následek metanolové aféry v roce 2012. A i když Strakonicko z této kauzy vyšlo poměrně dobře, každý stupeň kontroly je dobrý.
Ale přesto jsou v celé záležitosti tak trochu hlouposti.
Nenazvala bych to hloupostmi. Ale uznávám, že chtít koncesi například po lékárnách, kde vyrábějí kapky a masti, mi přijde trochu neadekvátní.
Podnikatelé, kteří chtějí prodávat kvasný líh, konzumní líh nebo lihoviny, musí mít po datu 17. říjen 2013 koncesi na prodej kvasného lihu, konzumního lihu a lihovin. Co tato věta vlastně znamená?
Že nynější podnikatelé, kteří byli oprávněni k 17. říjnu 2013 na základě živnosti volné s předmětem podnikání Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona a živnosti řemeslné Hostinská činnost, prodávat kvasný líh, konzumní líh nebo lihoviny, mohou v této činnosti pokračovat do 17. dubna 2014. Pokud v uvedené šestiměsíční lhůtě nepožádají o koncesi na prodej lihu a lihovin, potom toto oprávnění uplynutím lhůty zaniká, tedy 17. dubna. Žádost o koncesi pro nynější podnikatele nepodléhá správnímu poplatku, odborná způsobilost není stanovena.
A co ti, kteří začínají?
Noví podnikatelé musí být pro prodej kvasného lihu, konzumního lihu a lihovin držiteli koncese již od začátku podnikání. Šestiměsíční přechodná lhůta se na ně nevztahuje, stejně tak osvobození od správního poplatku. Oprávnění k podnikání vzniká dnem nabytí právní moci rozhodnutí o udělení koncese. K žádosti o koncesi není třeba dokládat odbornou způsobilost a ustanovovat odpovědného zástupce. Doporučujeme podnikatelům neodkládat podání žádosti o koncesi na prodej kvasného lihu, konzumního lihu a lihovin, a to z důvodu očekávaného zvýšeného množství žádostí a možného tvoření front. Prodej lihovin a alkoholických nápojů bez příslušného živnostenského oprávnění budou živnostenské úřady postihovat jako neoprávněné podnikání. Hrozí tady pokuta milion korun.
Za jak dlouho jste schopni koncesi vydat?
Doslova na počkání.
Po 17. dubnu vyrazí do terénu kontroly. Kdo v nich bude?
Lidé ze živnostenského úřadu, celní správy a obchodní inspekce.
Lihoviny a alkoholické nápoje lze prodávat pouze
• ve specializovaných prodejnách
• ve specializovaných odděleních velkoplošných prodejen
• v zařízeních společného stravování provozovaných na základě hostinské činnosti (a koncese pro prodej lihovin)
• v ubytovacích a kulturních zařízeních (vyjma zařízeních určených pro osoby mladší 18 let)
• nevztahuje se na příležitostný prodej rozlévaných alkoholických nápojů při slavnostech, tradičních akcích, výročních trzích a podobných akcích (u prodeje lihovin omezeno viz. dále zákaz prodeje lihovin*)
Zakazuje se prodej alkoholických nápojů včetně lihovin
• osobám mladším 18 let
• na všech akcích určených osobám mladším 18 let
• osobám zjevně ovlivněným alkoholickým nápojem nebo jinou návykovou látkou
• ve zdravotnických zařízeních
• v prostředcích určených pro vnitrostátní hromadnou dopravu (s výjimkami)
• na sportovních akcích, s výjimkou výčepního piva (desítky)
• ve všech typech škol a školských zařízeních
• prostřednictvím prodejních automatů, u nichž nelze vyloučit prodej osobám mladším 18 let
• zásilkový prodej a další formy prodeje (internetový obchod) při kterých není možno ověřit věk kupujícího
Zakazuje se prodej lihovin
• na stáncích, tržištích (tržnicích) nebo místech, které nejsou zkolaudovány k prodeji zboží nebo poskytování hostinských služeb (s výjimkami uvedenými dále)
• lihoviny lze jako doplňkový sortiment prodávat ve stáncích s občerstvením
• lihoviny lze prodávat v pojízdných prodejnách při prodeji zboží v místech, kde není zajišťován prodej ve zkolaudovaných prodejnách
• lihoviny lze prodávat na veřejnosti přístupných sportovních a kulturních podnicích, včetně tanečních zábav a diskoték, pokud zvláštní zákon nestanoví jinak, ale osoba, která bude tyto lihoviny prodávat je povinna nejpozději 3 pracovní dny před konáním podniku informovat písemně příslušného správce daně (Celní úřad, v jehož územní působnosti se bude prodej uskutečňovat)
Konečný prodej lihovin lze uskutečňovat pouze (od 1. 12. 2013)
• ve spotřebitelském balení do 1 litru
• ve spotřebitelském balení do 3 litrů, pokud se jedná o nádobu ze skla
• ve spotřebitelských baleních značených kolkem, kromě balení do 0,06 l
Rozlévat líh a lihoviny je možné pouze (od 1. 12. 2013)
• z jednoho spotřebitelského balení jednoho druhu na jednom místě
• ze 3 spotřebitelských balení s jednocestným uzávěrem na jednom místě
Důležité právní předpisy vztahující se k prodeji lihu a lihovin:
• Zákon č. 61/1997 Sb., o lihu
• Zákon č. 307/2013 Sb., o povinném značení lihu
• Zákon č. 353/2003 Sb., o spotřebních daních
• Zákon č. 379/2005 Sb., o opatřeních k ochraně před škodami působenými tabákovými výrobky, alkoholem a jinými návykovými látkami
• Zákon č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon)
• Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 110/2008 ze dne 15. ledna 2008 o definici, popisu, obchodní úpravě, označování a ochraně zeměpisných označení lihovin a o zrušení nařízení Rady (EHS) č. 1576/89
• Vyhláška Ministerstva zemědělství č. 335/1997 Sb., kterou se provádí § 18 písm. a), d), h), i), j) a k) zákona č. 110/1997 Sb., o potravinách a tabákových výrobcích a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů, pro nealkoholické nápoje a koncentráty k přípravě nealkoholických nápojů, ovocná vína, ostatní vína a medovinu, pivo, konzumní líh, lihoviny a ostatní alkoholické nápoje, kvasný ocet a droždí
Od 1.12.2013 mohou osoby, které v rámci své podnikatelské činnosti líh a lihoviny prodávají, nakupovat líh ve spotřebitelském balení za účelem jeho dalšího prodeje pouze od registrovaných distributorů lihu (nebo od osob povinných značit líh). Podrobné informace podává Celní správa, s přihlédnutím k závažnosti nové právní úpravy citujeme i doporučení Celní správy:
„Konečným prodejců doporučujeme, aby ve svých provozovnách umístili pro kupující viditelnou informaci, že prodávající není registrovaným distributorem lihu a nabízený líh je určen výhradně pro konečnou spotřebu. Stejnou informaci nebo alespoň její část je vhodné uvést i do prodejních dokladů – paragonů."