Do komunálních voleb zbývá už jen pár týdnů. V obcích, městysech a městech okresu Strakonice už začal předvolební boj. A bude ostrý? Jak kde… O přízeň voličů se tady letos uchází přes dva tisíce dvě stě lidí.

Mladých lidí, kteří se chtějí v místě svého bydliště stát zastupiteli, je méně než při minulých volbách. Zatímco v roce 2010 kandidovalo 256 kandidátů do třiceti let, letos je jich o 59 méně, tedy 197.

Na Strakonicku se o zastupitelská křesla utká více než dva tisíce dvě stě lidí , kteří zastupují celkem 24 stran. Před čtyřmi lety bylo kandidátů 2262, politických stran bylo zastoupeno 23.

Vidina zastupitelského křesla i letos přitahuje pozornost seniorů. Počet kandidátů starších šedesáti let, které je tentokrát možné najít na kandidátních listinách, se totiž blíží ke čtyřem stovkám. V minulých volbách přitom v této kategorii kandidovalo pouze 355 lidí.

Počet žen, které se chtějí uplatnit v komunální politice, zůstal prakticky beze změny. Před čtyřmi roky jich bylo 28,21 procent, letos jejich počet opět nedosáhl ani třiceti procent.

Nejstaršími kandidáty v okrese Strakonice jsou letos Jaromír Bayer – důchodce z Bavorova, který kandiduje za ČSSD. Dále je to Věra Vítová – důchodkyně z Vodňan kandidující za ČSSD. Oběma je pětaosmdesát let. Primát v tomto směru měl v minulých volbách Alois Frouz – důchodce z Vodňan, kterému tehdy bylo devadesát let. Kandidoval tehdy za ODS.

Průměrný věk kandidátů je v těchto komunálních volbách na Strakonicku bezmála šestačtyřicet let. přičemž muži jsou téměř o rok a půl starší než ženy. Průměrný věk kandidujících žen je totiž pouze 44,98 let, zatímco u mužů je to 46,37 let. V minulých volbách byl průměrný věk kandidátů 45,33 let.

Nejmladší kandidáti jsou letos čtyři. Všem je osmnáct let a jsou to studenti. Je to Petr Christ ze Strakonic, který kandiduje za Vizi pro změnu ve Strakonicích, Sandra Kovářová z Volyně kandidující Spravedlivou občanskou společnost, Václav Požárek je na samostatné kandidátní listině v Novosedlech a Zdeňka Roda najdou voliči na kandidátce Změna pro Strakonice. V komunálních volbách v roce 2010 se přitom o post zastupitele ucházeli celkem tři osmnáctiletí.

Nejpočetnější zastoupení má letos na volebních seznamech vedle seniorů věková skupina 35 až 39 let. Kandidátů v tomto věku je bezmála tři sta čtyřicet. Minule bylo nejvíce kandidátů mezi 35 a 39 lety, a to konkrétně 317.