O tom, že Strakonice budou mít svou kompostárnu za třicet milionů, se mluvilo už před pěti lety. V roce 2010 k ní dokonce vznikl projekt za necelých šest set tisíc korun. Vedoucí odboru životního prostředí Jaroslav Brůžek tehdy vkládal naději do dotací. „Na podzim chceme podávat žádost do Operačního programu životní prostředí," zmínil se v červenci roku 2010. Zařízení ale stále nestojí.

Důvod je prostý. Peníze stále nejsou. Strakonickému deníku to včera řekl místostarosta Pavel Pavel. „Dotační tituly na kompostárny jsou ukončené. A budovat ji za své je nemyslitelné a silně prodělečné," podotkl.

Zádrhel je mimo jiné i v přístupu do průmyslové zóny zvané Kání vrch, kde sídlí například psí útulek či sběrný dvůr. „Vede do ní jen úzká ulička. Dotaci na zbudování sjezdu nám sice dali, nakonec ale zase vzali," vysvětlil. Najít řešení se radní pokusí příští rok, kdy má startovat nové programové období.

To ve Volyni jsou úspěšnější. Loni si kompostárnu dalo město jako prioritu. Problém byl ovšem stejně jako ve Strakonicích s penězi. „Odhadované náklady jsou pět až šest milionů korun, což si Volyně ze svého rozpočtu nemůže dovolit," vysvětlil starosta města Václav Valhoda v únoru 2012. Radní následně podnikli potřebné kroky a zažádali o potřebnou dotaci z Operačního programu životního prostředí, kde jejich žádosti vyhověli.

V současné chvíli dosahuje cena kompostárny zhruba 3 800 000 korun. Více než tři miliony činí získaná dotace.

Podle místostarosty Volyně Martina Červeného by stavba měla začít na podzim letošního roku. Stát bude na místě bývalé skládky v katastru obce Nišovice.

Sloužit bude především na odpad ze zahrádek. Kontejnerů na běžný bioodpad z domácností se místní nedočkají. „V koncepci nejsou a ani o nich neuvažujeme," dodal Martin Červený.

Co s výsledným produktem Volyňští udělají, už ví. „Budeme ho používat pro městskou zeleň," uvedl. První bio-odpad by měl do kompostárny dorazit na jaře roku 2014.