Pro Strakonický deník odpovídají:
- Miloslav Trégl, člen Charty 77 a zakladatel Občanského fóra ve Strakonicích po listopadu 1989
- Petr Hnilo, překladatel, novinář a hudební publicita
- Josef Kalbáč, bývalý senátor a poradce prezidenta Václava Klause

Miloslav Trégl: Nepostupujte silou

Miloslav Trégl

Úspěch Strakonické Veřejnosti si vysvětluji tím, že dokázala oslovit hodně lidí, kteří zatím k volbám nechodili. Počítám, že je mezi nimi hodně mladých voličů.
Z výsledku je jasné, jak moc lidé ve Strakonicích chtějí změnu, ale bojím se, aby vítězství Strakonické Veřejnosti nebylo vítězstvím Pyrrhovým. Tím chci říci, že změnu musejí pocítit lidé ve Strakonicích, ne vnitřní a v podstatě uzavřený život na radnici.
Ale vysoká výhra Strakonické Veřejnosti je také důsledkem špatně poskládané kandidátní listiny strany Jihočeši 2012. Během předvolebního boje jsem zaznamenal na některá jména dost silné negativní reakce. Tento signál ale Jihočeši evidentně podcenili.
V tuto chvíli už je ale dobojováno a nastanou povolební vyjednávání. Nejsem prorokem, tudíž nemohu vědět kdo půjde s kým, ale jedno je jasné už nyní. Ti, kteří byli dosud v pozici „utlačovaných" – tedy v opozici (Strakonická Veřejnost a ODS), budou nyní na opačné straně. Moc bych si přál, aby nepostupovali z pozice moci a nátlaku. Možná, že se nyní trochu urazí, ale aby prostě nevraceli poraženým to, co z jejich pohledu dělali oni jim. Mají v rukou obrovskou zodpovědnost a hlavně možnost ukázat, že sliby, které dali, splní.
Přesto si ale neodpustím jednu poznámku na závěr – podle mého mínění lidé ve Strakonicích ještě tak úplně nepochopili smysl voleb. I když určitá změna nastala, přesto jde jen o kolotoč, ve kterém se pouze vyměnili majitelé křesel. Osobně bych uvítal na radnici opravdu nové lidi s neotřelým pohledem na městské záležitosti a možnosti. Za čtyři roky tedy uvidíme, co tato výrazná změna lidem ve Strakonicích přinesla.

Petr Hnilo: Z výsledku mám radost

Petr Hnilo

Pokud někdo tvrdí, že jde o drtivé vítězství Strakonické Veřejnosti, je na omylu. Osobně jsem očekával ještě mnohem drtivější. Už jen proto, že Strakoničáci chtěli změnu a 16 let vlády jednoho člověka bylo přespříliš. Navíc si ti, kteří prohráli, svůj propad zavinili sami a věřím, že některým z toho ještě teď běhá mráz po zádech.
Ale vraťme se k výsledku voleb. Já z něj mám opravdu velkou radost, protože věřím v pozitivní změny. Strakonice už je potřebovaly jako sůl.
Jedna z nich je, že Strakonice jsou obrovsky zadlužené. Na nic tady nezbývají peníze, dominanty města chátrají. Doufám, že nové vedení jim tuto pomyslnou kouli plnou dluhů z nohy sejme a zbudou peníze na věci, o kterých se dosud jen mluvilo.
Také ale předpokládám, že po odcházející garnituře zbudou – jak už to bývá – kostlivci ve skříni a věci zametené pod koberec. Na novém vedení města bude, aby je dokázalo vyřešit v klidu a nerozmělňovalo síly ve zbytečných půtkách a soubojích, které k ničemu nevedou. To, že spory mezi některými lidmi z obou stran jsou a budou dál, je jasné. Je jen na těchto lidech, zda jim půjde o sebe, nebo o obyvatele Strakonic.
Úspěch ve volbách je také záležitostí slibů a jejich plnění. Napsat se dá vše a papír snese všechno. Bylo by ale asi velmi naivní si myslet, že vítězná strana splní vše, co má v programu. To podle mého názoru ani nejde. Ale jsem optimista a věřím, že více než polovina slibů, které Strakonická Veřejnost dala, splnit lze. Už jen proto, že právě proto jí dali lidé svoji důvěru. Čtyři roky utečou velmi rychle.

Josef Kalbáč: Lidí chtěli změnu

Josef Kalbáč

Před volbami jsem hovořil s mnoha lidmi, kteří tipovali 70 nebo 80 procent účasti na volbách. Takže bych nejprve řekl, že jsem zklamaný z nízké účasti a ve Strakonicích obzvlášť, protože 43 procent je opravdu málo.
Co se týká výsledku ve Strakonicích, tak přiznávám, že jsem opravdu velmi překvapen. Čekal jsem, že Strakonická Veřejnost získá mandáty, ale že jich bude sedm, to opravdu ne. Troufnu si tvrdit, že nyní už k bývalému vedení města je to tak trochu kruté. Nemyslím si, že vše dělalo špatně, nebo že se vůbec nedařilo vytvořit zajímavé a přínosné věci.
Vítězství Strakonické Veřejnosti ovšem přičítám také jejich propagaci v jistém médiu, což muselo na voliče určitě zapůsobit. Ale není na mne, abych toto jednání soudil nebo vynášel nějaké závěry. Prostě to tak cítím.
Další vliv podle mého názoru měla i očividná rivalita a možná i osobní nepřátelství mezi některými členy Strakonické Veřejnosti a vedením radnice.
Ale je třeba si uvědomit další souvislosti. Třeba tu, že výsledek voleb je i signálem, že obyvatelé Strakonic chtěli změnu, chtěli jiné lidi ve vedení města a odstupující vedení se jim – lidově řečeno – už okoukalo. To je ale v politice, obzvláště komunální, běžná věc a je nutné s ní počítat.
Nastupuje nové vedení, které se dostalo k moci také díky slibům ve svých programech. To je velmi ožehavá věc a věřte mi, že není nic trapnějšího, než když na konci volebního období musí politik vysvětlovat, proč to či ono nesplnil.
Nicméně, výsledek voleb je projevem přání voličů. Přeji těm, kteří jsou nyní na výsluní, aby na něm byli i za čtyři roky.