Petr ŠkotkoPetr ŠkotkoZdroj: DeníkStaré přísloví říká: Nech to koňovi, ten má větší hlavu. Vysvětlit se dá jakkoliv – silou nic nezmůžeš, neřeš to, nech to plavat, velká hlava víc ví atd., atd.

Ale měli bychom ho použít až ve chvíli, kdy už nevíme kudy kam. Jak je to v současné situaci, opravdu nevíme kudy kam?

Koronavirus svírá nejen Českou republiku, ale celý svět. I přesto bychom měli věřit především sami sobě a pro dobrý pocit udělat maximum především za sebe. A naplnit další přísloví o zametení před svým prahem.

Dovolím si pár postřehů z pondělí 1. března, kdy začaly platit nový nouzový stav a mimořádná opatření. Centrum Strakonic u OD Prior cca v 10 hodin dopoledne – skupinka lidí na lavičce při vychutnávání cigaretky – bez roušek a v úžasné pohodě. Blízký market o pár minut později – nakupující s respirátorem na bradě. Nemluvě o dalších lidech na mostě přes Otavu, mezi nimiž se pohybují ti, kteří nemají ani chirurgickou roušku.

Další případy by se daly jmenovat, ale je to zbytečné. Můžeme nadávat na premiéry, ministry, poradce, prezidenty. Sice se nám uleví, protože máme všichni všeho plné zuby a za vše mohou ti druzí, ale nic nám to nepomůže. Můžeme poukazovat na utajené mejdany nebo účast papalášů na fotbale. Tak trochu nás možná štve, že nás na takové akce nikdo nezve. Ruku na srdce – odolali bychom?

Ať je to jak chce, musíme se zase vrátit k tomu, co můžeme udělat my sami. A můžeme hodně. Ohleduplností třeba opravdu zabránit nejhoršímu. A pak, až bude svět alespoň trochu normální, předložit „těm nahoře“ účet.