Petr ŠkotkoPetr ŠkotkoZdroj: DeníkSituace je ale spletitá. Není totiž jasné, kdo a komu za co vůbec dluží. Energo teplárně za odebrané teplo? A nebo už je dluh vyrovnán formou tzv. zápočtu? Dluží teplárna Energu nájemné za výměníky? Kolika a proč? Podle ředitele teplárny Pavla Hřídele dluží, ale jde o „neúměrnou částku“. Teplárna čeká na soudní verdikt, který rozhodne, kolik má platit. Takže nejde v podstatě o Šumavskou. Vše začalo před cca 25 lety, kdy výměníky od společnosti ČZ skončily v rukou strakonické soukromé firmy a ne v majetku teplárny.

Když se letos v lednu kauza rozhořela, přijeli celou věc řešit vicepremiér Karel Havlíček, předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček a objevilo se i jméno nového senátora Tomáše Fialy, na kterého se obrátili lidé ze sídliště. V pondělí 12. dubna přijel i jihočeský hejtman Martin Kuba. Nevyřešilo se nic. „O celé kauze nic nevím a musím si vyslechnout všechny strany,“ sdělil hejtman Deníku před schůzkou. Včera ráno řekl jen o málo více. „Je evidentní, že strany celé kauzy nemají snahu o dohodu a kraj v tom nemůže vůbec nic dělat.“ To samé ale v lednu mohli říct Havlíček a Trávníček, a ne stanovit nesmyslnou tříměsíční lhůtu. Všichni, kteří mají alespoň základní školu, ví, že si Energo a teplárna do náruče nepadnou. Ve hře je moc milionů korun.

Politika sem prostě nepatří. Vše podstatné tak zůstalo opět na Strakonicích. Město chce vybudovat za svoje peníze na sídlišti Šumavská vlastní síť, kterou by mohla teplárna dodávat lidem teplo. Teplárna už dostala stavební povolení, ale tak snadné to zase nebude. Některé pozemky, kudy mají trubky vést, městu nepatří a dost možná nikdy patřit nebudou. Sídliště Šumavská je tak učebnicovým příkladem, ve kterém najdeme všechny populární výrazy. Peníze, moc, majetek, vliv, ovlivňování, zastrašování, kličkování, úplatky, korupce. Je tu ale jedna možnost. Že si lidé ze Šumavské nenechají šikanu líbit a budou se tvrdě dožadovat svých práv. Nyní jsou totiž ohrožený druh.