Petr ŠkotkoZdroj: DeníkPodnikatel Robert Turínský, který stejné zařízení provozuje v Zátaví na Písecku, měl tyto plány cca před 10 lety. V roce 2011 mu odmítla obec Čejetice prodat pozemek, který vlastní v katastrálním území obce Kestřany. Podpořila tak protesty občanů Sudoměře, kteří proti výstavbě MVE byli. Spory mezi podnikatelem Robertem Turínským a místní obyvatelkou Janou Hrdinovou se dostaly až do roviny obviňování z vymáhání podílu z provozu elektrárny. Podnikatel prohlásil, že od záměru odstupuje.

V roce 2017 ale projevil zájem o pozemek kupec z Prahy (redakce zná jeho jméno), který jako důvod uvedl směnu za jiný pozemek s Povodím Vltavy. Obec mu ho v říjnu prodala. V témže roce od něj pozemek odkoupil Robert Turínský. V návaznosti na to v roce 2018 vzniklo sdružení Sudoměřské proudy, jehož členkou je také již zmíněná Jana Hrdinová. Zároveň je také zastupitelkou Čejetic. Proudy MVE nechtějí.

Pozemek byl evidentně prodán dle zákona. Ale znali se podnikatel ze Zátaví a kupec z Prahy už před rokem 2017? Pokud ano, vysvětluje to oživení kauzy MVE v Sudoměři.