Když se šestice strakonických hasičů – Milan Havlas, Jaroslava Korbelová, Petra Koubová, František Hrach, Karel Sokol a Ivana Homolová – 9. dubna vydávala do Prahy na předávání cen celorepublikové ankety s názvem Hasič roku 2012, neměli tušení, že si odvezou třetí místo v kategorii kolektiv roku. Zasloužili si ji díky projektu Mladý záchranář – preventivní soutěží pro školáky.

Ředitel Hasičského záchranného sboru Strakonice Ota Šmejkal je na svůj tým patřičně hrdý. „Je to velmi prestižní záležitost. Jsme rádi, že jsme se takto umístili. Mladý záchranář je kolektivní dílo. Ocenění je známka toho, že svou práci děláme dobře," uvedl. Dodal, že soutěž Mladý záchranář učí děti civilní ochraně už čtrnáct let.

Strakoničtí hasiči jsou inspirací pro své kolegy. „V rámci kraje se na tuhle soutěž začalo reagovat v roce 2010, kdy se poprvé udělalo krajské kolo. Tou dobou se k nám přidal i Písek," vzpomíná.Ve Strakonicích se dokonce konala dvakrát republiková soutěž. Strakonický Klub svazu civilní ochrany, kterých je v republice asi deset, je díky Mladému záchranáři nejaktivnější.

A co plánují do budoucna? „Hodně práce," směje se Ota Šmejkal. „Určitě nechceme polevit v tom, co děláme," plánuje.

V anketě Hasič roku si ale strakoničtí hasiči neodnášeli ocenění poprvé. V roce 2011 tehdejší velitel vodňanské stanice Jaroslav Muchl získal třetí místo v kategorii vedoucí velitel roku.

Hasič roku
– Letos byla ocenění nejlepším hasičům předána už počtvrté.
– Ceny byly předávány v sedmi kategoriích.
– Strakoničtí hasiči byli nominováni ve třech kategoriích – Kolektiv roku, Projekt roku a Občanský zaměstnanec roku. Stali se třetím nejlepším kolektivem v republice pro rok 2012 za projekt Mladý záchranář. Zbylé nominace neproměnili.