Není ve Strakonicích moc objektů, které by se daly nazvat symboly Strakonic. Bývalý bufet Koflík na Velkém náměstí mezi ně rozhodně patří. Jak svým významem pro veřejnost před listopadem 1989, tak i svým pozdějším chátráním.

Lidé, kteří kolem něj v těchto dnech projdou, jsou po letech svědky jeho proměny. K lepšímu. Nová fasáda, za novými okny jsou vidět moderní interiery. V patrech mají být byty, spodní prostory své určení teprve získají.

Sláva Koflíku (nebo také Automatu) skončila před 27 lety, zánikem tohoto zdroje rychlého občerstvení. Chátrající budova Koflíku, která původně sloužila jako hostinec a později jako restaurace, je od roku 1990 prázdná. Než ji koupila společnost Hamaga, pokoušela se radnice tento dvoupatrový dům z 19. století pronajmout či prodat několikrát. Marně. Všechny zájemce nakonec odradila mnohamilionová investice do oprav či rekonstrukce, která by byla nezbytná.

Nejprve se s objektem nedělo vůbec nic kvůli táhnoucímu se soudnímu sporu města se spolkem právovárečníků. Než došlo ke skutečnému prodeji Koflíku, radnice se opakovaně snažila o jeho oživení. Bez úspěchu. Nechytil se ani soukromý nájemce, po něm ani obchodní řetězec, který chtěl objekt koupit a udělat zde občerstvení.

Společnost Hamaga získala Koflík od města za více než šest milionů korun v druhé polovině roku 2006. Rozhodla se ho zbourat, takže požádala o demoliční výměr. Případná přestavba by se prý oproti vybudování zcela nových objektů značně prodražila.

Později vznikla studie zpracovaná architektem Janem Zákosteleckým, kterou měli možnost Strakoničtí vidět v roce 2008. Ta počítala se čtyřmi vzájemně propojenými domy, přičemž do posledního bude zakomponovaná výměníková stanice.

Podle Jiřího Urbánka, který stavbu dozoruje, by měly být veškeré práce hotové příští rok v květnu. „Jde o fasádu v přízemí z Velkého náměstí, dále o fasádu zadní části a štítu, vybudování schodiště či výtahu," řekl včera Jiří Urbánek.

Rekonstrukce začala loni na podzim.