Studenti policistům také nahlásili, že proud řeky jim neumožňuje se k topící se ženě s dítětem dostat - jsou asi po kolena ve vodě, ale nedosáhnou.

Mluvčí jihočeských policistů Jiří Matzner uvedl: "Na místě byla po zavolání na linku 158 první policejní hlídka z Obvodního oddělení Vodňany, nprap. František Tlapa s kolegou prap. Janem Srbem. Policisté skočili do vody a z hloubky se jim podařilo s velkým úsilím dostat na břeh ženu i malé dítě. Žena byla relativně v pořádku, u dítěte hned policisté započali s oživováním. S pomocí hasičů pak policisté se záchranáři naložili dítě na palubu vrtulníku a ženu do sanitky. Dál o obě zachráněné osoby pečovali záchranáři."

Dítě transportovali vrtulníkem do Prahy

Mluvčí jihočeských záchranářů Zuzana Fajtlová ve středu v noci potvrdila, že ve Vodňanech u tonutí dvou lidí zasahovaly tři pozemní posádky Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje a také vrtulník.

"Nezletilé osobě musela být po vytažení z vody poskytnuta resuscitační péče a následně pak byla letecky transportována do jedné z pražských nemocnic. U druhé osoby došlo k podchlazení a ve stabilním stavu byla převezena do spádového zdravotnického zařízení. Vzhledem k okolnostem a probíhajícímu vyšetřování nemůžeme sdělit žádné další informace," sdělila mluvčí.

Ilustrační foto.
Policisté vytáhli z řeky Blanice ženu s dítětem, to je ve vážném stavu

Studenty zneklidnil prázdný kočárek na mostě

Policejní mluvčí Jiří Matzner dále uvedl, že policisté od studentů zjistili, že prvním impulsem, že něco není v pořádku, byl kočárek, kterého si při návratu z města na internát všimli u mostu přes řeku. "Na kočárku byla zavěšená i kabelka, a tak se šli podívat po okolí. Ve vodě viděli ženu a zprvu si mysleli, že se koupe. Nedokázali se k ní přes proud dostat a navíc další student, který svítil na hladinu řeky, volal, že o kus dál plave malé dítě. Ihned jak přijeli policisté, tak skočili do vody a ženu s dítětem z řeky vytáhli na břeh. Kluci jim ještě pomáhali, jak mohli," popsal mluvčí.

Co ženu dohnalo k tomuto kroku? Na to se budou ptát i kriminalisté. "Teď je však důležité, že žena i dítě jsou naživu a v péči lékařů. Jihočeský policejní ředitel brigádní generál Luděk Procházka příští týden ocení příkladný přístup studentů i policistů při záchraně dvou lidských životů," doplnil Jiří Matzner.

Prodej vánočních kaprů. Ilustrační foto
Za vánoční šupináče si na sádkách zákazníci připlatí zhruba deset korun

Ředitel: Před studenty se hluboce skláním

Zpráva o středečním skoku mladé ženy z mostu ve vodňanské Tyršově ulici nedaleko sportovního areálu obyvatele městečka šokovala. Rozhodnutí vrhnout se i s dítětem do řeky Blanice muselo být pro mladou ženu podle nich aktem čirého zoufalství a řešením bezvýchodné situace. „Prý je to Slovenka, snad prý matka samoživitelka,“ kroutí hlavou žena poblíž cukrárny na vodňanském náměstí a dodává, že se musela dostat do těžké životní situace, když ji chtěla řešit takovým zoufalým způsobem. Muž před supermarketem u nádraží dodává, že se žena snad měla dostat do dluhové pasti. „Možná proto volila takové krajní řešení,“ uvažoval.

Co za zoufalým činem mladé ženy skutečně stojí zjišťují jihočeští kriminalisté, kteří ve čtvrtek během dne ještě mapovali místo činu a zároveň vyslýchali všechny svědky. Byli mezi nimi také studenti prvního ročníku Střední rybářské školy ve Vodňanech, kteří byli na místě první. Snažili se ženu i dítě z řeky dostat. „Byli po kolena ve vodě, ale proud vody jim neumožnil k tonoucím se dostat,“ popsal hrdinský čin budoucích rybářů mluvčí jihočeských policistů Jiří Matzner. Dodal, že studenti dostanou za záchranu lidských životů ocenění od jihočeský policejního ředitele Luďka Procházky.

„Hluboce se před studenty skláním a vážím si toho. Ukázali, jak je důležité nebýt neteční, umět pomoci druhému a táhnout za jeden provaz,“ smekl před skutkem náctiletých kluků, kteří jsou studenty rybářské školy jen pár týdnů, klobouk ředitel rybářské školy Karel Dubský.