Od 1. ledna 2013 má Městská knihovna ve Volyni patřit pod Městské kulturní centrum Volyně. Dosud byla samostatným odborem města. Inspektorky deníku se ale ptají: A co to přinese čtenářům? Odpověď je banálně jednoduchá. V podstatě vůbec nic.
Co na to říká současná šéfka knihovny Jitka Žáková? „Snad jen to, že knihovnice budou mít méně starostí s papírováním a více času na čtenáře. Více se v tuto chvíli k tomu říct nedá."
I když bude mít knihovna v případě cesty pod centrum více možností – doteď si prakticky bez souhlasu radnice nemohla koupit ani krabičku připínáků – těžko lze očekávat zázraky v podobě jiných prostor, nákupu knih nebo jiných vymožeností.
Centrum vzniklo asi před třemi lety a patří pod něj také muzeum (Karel Skalický). Nový útvar ponese jméno Volyňská kultura (VOK) a jejím šéfem bude se vší pravděpodobností nynější kormidelník centra Jiří Houzim. 

Knihovna je malá. Ale hledání knih složité

Před deseti lety bylo ve Volyni na osmnáct set registrovaných čtenářů a tisíc výpůjček denně. Teď jsou obě čísla zhruba poloviční

Městská knihovna je malá a ztratit se v ní nedá. Problém ale můžete mít s vyhledáváním svojí literatury. Knihovnice Marie Matasová, Jitka Majerová a Jana Rezková vás však ochotně nasměrují.
Toho ráda využívá i čtenářka Alena Formánková. „Nezabývám se hledáním, ale zeptám se rovnou paní za pultem, kde mám hledat, nebo jestli knihu vůbec mají," říká. Dodala ale, že do knihovny moc často nechodí. Nepřímo tak potvrdila fakt, který vyplývá ze statistik – čtenářů ubývá. „Před deseti lety jsme měli osmnáct set čtenářů a tisíc výpůjček denně. Dnes je čtenářů devět set a za pět set denních výpůjček jsme rádi," zhodnotila vedoucí odboru městská knihovna Jitka Žáková.
V současné době je knihovna na dobře dostupném místě – na náměstí Svobody. Pohodlně tam zaparkujete. Prostory jsou však stísněné, oddělení pro dospělé v přízemí přejdete asi deseti kroky. Oddělení pro děti v prvním patře na tom není o moc lépe.
V současné chvíli však podle Jitky Žákové naděje na zlepšení není. „Měli jsme příležitost se přestěhovat do jiného domu v majetku města tady na náměstí, nakonec z toho ale sešlo. Jinou možnost momentálně nemáme. Jsme ale i za teto prostor rádi, protože jsme všem na očích. Je tu úřad i lékař a je tak téměř nemožné knihovnu minout," vysvětlila Jitka Žáková.

Dostupnost

Knihovnu najdete na přímo na náměstí Svobody. Místo k zaparkování na bezplatném parkovišti najdete bez velkých problémů. Do knihovny se dostane i vozíčkář, i když se to neobejde úplně bez pomoci personálu. Nájezdní plošina umístěná v průjezdu se nám zdála moc strmá a problémy mohou činit práhy. Možná bychom lépe označili, kde najít ten správný průjezd.

Orientace

Knihovna je malá až miniaturní. Nespornou výhodou tedy je, že se nemůžete ztratit. Nicméně mezi regály jsme chvíli tápali, než jsme se dostali ke své oblíbené literatuře. Popisky nám přišly moc malinké, kolikrát až neviditelné. Možná by neškodilo je trochu zvětšit a umístit viditelně. Nic to ale nemění na tom, že když je potřeba, knihovnice vás nasměrují. Potvrzují to i sami čtenáři.

Otevírací doba

Oddělení pro dospělé:
Pondělí, středa, čtvrtek
8 – 12, 13 - 18

Oddělení pro děti:
Pondělí, středa, pátek
12.30 – 16

Telefon: 380 120 335
Web: knihovna.volyne.info

Pavla Tomanová