Kdo se ale skrývá za maskou klauna Špíny? Bavič, moderátor a milovník života a recese Matěj Břešťák. „Vzhledem ke své práci žiju v karavanu. Do Prostřena jsem se přihlásil sám, protože chci ukázat, že i v karavanu se dá uvařit dobré a zajímavé jídlo,“ říká Matěj Břešťák.

Když jste se objevil u dveří jedné z účinkujících, byl to pro všechny šok. Čekal jste to?

Trochu ano. Když jsem zaťukal na dveře, tak je hostitelka v první chvíli málem hned zase přibouchla. Ale dobře to dopadlo a nakonec to nebylo tak zlé. I když v některých recenzích na internetu jsem četl, že zrovna „tohle“ ke stolu nepatří.

Jak jste se do pořadu Prostřeno! dostal?

Přihlásil jsem se sám. Vzhledem ke své práci žiju v karavanu a chtěl jsem ukázat, i že v něm jde uvařit dobré a zábavné jídlo. Věřím, že se to podařilo. V hlavě mám několik snů, které bych si chtěl splnit. Prostřeno! bylo jedním z nich.

Zámecký komplex v Českém Krumlově. Ilustrační foto.
O víkendu na výlet naposledy. Památky se ukládají k zimnímu spánku

Cirkus Ohana byl založen roku 2017 pod vedením Marcely Joo z významného cirkusového rodu Joových, společně s přítelem Robertem Mukenšnáblem. Tato ambiciózní dvojice spojila své síly s Matějem Břešťákem, což mělo za následek vznik zcela odlišného českého cirkusového podniku.

Vaše menu, kterým jste své kolegyně chtěl překvapit, bylo i podle názvů hororové. Ale nakonec se ukázalo, že až na drobné chybičky se vám Krvavá ryba nebo Žloutenka podařily.

To doufám. Předkrm byl tatarák ze pstruha, polévka v podstatě ze zeleniny a hlavně brokolice, hlavní jídlo byla rýže s kuřetem na kari a moučník oplatky s krémem a jahodami. Zvolil jsem jídla, která znám a která chutnají i mým známým.

Asi jste uspěl, protože vám děvčata dala dohromady 26 bodů z možných 40. Od většího zisku vás dělala například nedovařená rýže nebo velké kusy syrového pstruha.

To bylo moc milé, osobně jsem čekal mnohem míň.

Bylo také zábavné sledovat, jak jste chvilku strašidelný klaun, chvilku mluvíte i v převleku normálně a ve finále jste se i odmaskoval.

Bylo to znát? To je dobře, protože když jsem v převleku, tak se někdy i přestanu ovládat (smích).

Vepřové hody v Číčenicích.
OBRAZEM: Takových vůní a chutí. U Polívků byly vepřové hody

A co vaše oficiální profese hororového klauna?

Od malička jsem miloval cirkus a už jako dítě jsem snil o tom, že budu mít vlastní. A to i přesto, že nejsem z cirkusové rodiny. Později jsem poznal Cirkus Jo-Joo a vystupoval jsem s ním. Ale přání mít svůj vlastní cirkus jsem neopustil a v roce 2017 jsme s přáteli založili Ohana Horor Cirkus.

Jak se vám líbí jižní Čechy?

Strašně moc, je to skvělý kraj. A máte tady výborná místa na vystupování. Například Strakonice jsou úplně skvělé! Dokonce tady máte tzv. cirkus plac a k tomu skvělé zázemí. Nemusíte shánět elektřinu ani vodu. Všechno je na místě hned k dispozici. Byli jsme ve Strakonicích letos v létě a věřím, že se tam vrátíme.

Matěj Břešťák (28) vystudoval střední odbornou školu hereckou – obor moderování. Živí se jako stand-up bavič a vystupuje v Ohana Horor Cirkus. Je nezadaný a bezdětný. Pracuje v cirkuse, putuje po republice. Do pořadu se přihlásil sám, protože chce ukázat, že i v karavanu se dá uvařit. Zkušenosti s natáčením má a to v pořadu Mini duel, Topstar a další. Pokud vyhraje, tak pojede na dovolenou. Rád připravuje lehká a zdravá jídla.
- Sám o sobě tvrdí, že je puntičkář. Je tvrdohlavý, upřímný a přátelský.
- Nevaří každý den a účast v Prostřeno! bere jako výzvu.
- V životě se řídí mottem: ,,Nic není nemožné, když pracuješ v cirkuse.‘‘