Menším obcím hrozí zánik klasických pošt. Podle tiskového mluvčího České pošty Matyáše Vitíka je postupně nahradí projekt Pošta Partner. „Česká pošta počítá s převodem 2500 poboček z celkového počtu 3200 poboček na Pošty Partner do roku 2025," uvedl.

Do projektu se společnost snaží zapojit buď přímo obce, nebo soukromé subjekty. „S ohledem na probíhající jednání jak s obcemi, tak se soukromníky nemůžeme blíže specifikovat lokality, kterých se přeměna týká," dodal Vitík.

Na Strakonicku zatím žádná z poboček Pošty Partner v provozu není. Ale některé menší obce už byly ze strany České pošty osloveny.

Obec Cehnice už byla podle slov starostky Heleny Sosnové těsně před podepsáním smlouvy. „Nakonec jsme si to rozmysleli, protože smlouva pro nás nebyla výhodná. Příspěvek, který jsme měli od České pošty dostávat na provoz, by nepokryl ani plat pracovníka. Ale věřím tomu, že nově vznikl v našem jednání prostor k diskusi," podotkla.

Smlouvu nepodepsali ani v Číčenicích. „Už nás s projektem Pošta Partner oslovili, ale návrh nebyl schválen v zastupitelstvu," uvedla starostka Renata Regálová.

Zatím to tedy vypadá, že na Strakonicku nové pošty jen tak nevzniknou.

Na Strakonicku zatím Pošta Partner nefunguje v žádné obci

Velká část menších obcí na Strakonicku bojuje za zachování poštovních služeb. Česká pošta jim nabízí službu nazvanou Pošta Partner, která umožňuje zřízení pobočky buď v režii obecního úřadu, nebo soukromého subjektu. Na tuto nabídku ovšem zatím žádná obec nepřistoupila.

Důvodů je podle starosty Libějovic Jana Chrta hned několik. „Česká pošta s námi už jednala, ale podmínky, které předložila, jsou zcela nemyslitelné. Mimo jiné v nich stálo, že nesmíme poštu zavřít na jediný den. Výjimkou je pouze požár a bezproudí. A to vše pod pohrůžkou stotisícové pokuty," uvedl.

Tuto nabídku obec z pochopitelných důvodů odmítla. „Nejdřív na nás tlačili a vyhrožovali nám, že když to nepřijmeme, tak nám poštu zavřou. Po opětovném odmítnutí se už nijak dál nevyjádřili. Takže teď čekáme a vůbec nevíme, na čem jsme. Jednání ze strany pošty mi v tomto ohledu přijde minimálně neslušné," podotkl Jan Chrt.

Ve Skočicích by zatím podle slov starosty Jana Šídla k bezprostřednímu zániku pobočky dojít nemělo. „Naštěstí nejsme v první vlně. Ale logicky do budoucna hrozí možnost, že nám budou chtít pobočku zrušit. Zatím jsme poslali několik nesouhlasných dopisů, ale to je tak jediné, co můžeme dělat," konstatoval.

Pokud to bude nutné, na zvážení bude transformace na službu Pošta Partner. „Zatím ale neznáme podmínky transformace ze strany České pošty. Mám informace, že na jihu Čech už několik takových poboček vzniklo a lidé jsou s tím spokojení, takže nijak výrazně se tomuto kroku nebráníme," poznamenal Jan Šídlo.

Výhodou projektu Pošta Partner by mohla být v některých případech například delší otevírací doba. Nevýhodou naopak omezený výběr služeb.