Zachovali klidnou hlavu, pomohli navigovat sanitku a poskytli psychickou podporu desetileté holčičce, jejíž matka zkolabovala. Tři chlapci ve věku 10, 13 a 13 let si podle Barbory Svobodové zaslouží ocenit, a proto se obrátila na Deník s jejich nedávným zážitkem. „Byli jsme na dovolené v kempu u Podolí s partou známých. Když jsme večer seděli u grilování, najednou se jedné ženě udělalo špatně a zkolabovala," popsala s tím, že zmíněnou ženu ten den viděli poprvé.

Přítomní ji začali poskytovat první pomoc a ve strachu o její život přivolali rychlou záchrannou službu. „Chlapci zachovali klid. Jeden běžel k parkovišti naproti sanitce, druhý k závoře. Celý večer pak byli velkou oporou desetileté holčičce, jejíž matku po kolapsu odvezla záchranka," uvedla Barbora Svobodová s tím, že by měla být žena v pořádku.

Chlapci prý reagovali lépe než někteří dospělí. „Udělali víc, než by ve svém věku měli. Všichni jsou u mladých hasičů, kde se je snažíme s různými podobnými situacemi seznamovat a připravit je na ně," doplnila Barbora Svobodová, která mladé hasiče vede.

Vedoucí lékařka píseckého oblastního střediska ZZS Jihočeského kraje Daniela Chyská potvrdila výjezd k případu, nicméně více se k němu nemůže vyjadřovat. Obecně však potvrdila, že reakce dětí na podobné stresové situace mnohdy v dobrém slova smyslu předčí očekávání. „Děti se ve stresu často chovají lépe než dospělí, protože si neuvědomují možné následky a reagují spontánně. I přes nízký věk dokáží pomoci a my si toho vždy moc vážíme," popsala obecně situace, u kterých jsou přítomné děti.