Jak sám tvrdí, neměl moc času na zvážení nabídky. „Nakonec rozhodl fakt, že by neměl v představenstvu být člověk zvenku. I když vím, že být sládkem strakonického pivovaru a zároveň být v představenstvu není optimální. Ale věřím, že se obě moje povinnosti – vařit pivo a zároveň zvýšit výstav – nebudou křížit," říká Dušan Krankus v rozhovoru pro Strakonický deník.
Ve středu 27. ledna odvolala rada města z postu předsedkyně představenstva Marcelu Vlčkovou. Z jakého důvodu jste přijal nabídku být členem představenstva pivovaru? Kdy jste byl osloven?
Funkci člena představenstva jsem přijal z důvodu, že jsem o to byl požádán vlastníkem pivovaru. Jednání představenstva jsem se pravidelně účastnil již jako sládek. O nabídce jsem se dozvěděl po odvolání předsedkyně představenstva.
Neměl by se sládek starat především o výrobu kvalitního piva a obchod přenechat jiným?
Funkce člena představenstva v žádném případě neznamená, že nechám sládkování a budu se věnovat pouze obchodu. Prioritou pro mě je a bude vařit dobré pivo. Je ale jasné, že dnes pouze nestačí vyrobit kvalitní pivo, ale je nutné ho i úspěšně prodávat.
Dostal jste se tím ale do poněkud podivné smyčky. Jako sládek jste podřízený řediteli pivovaru Marku Pohankovi, jako člen představenstva radě města. A tudíž jste ale zároveň nadřízený právě řediteli pivovaru. Navíc se všeobecně ví, že jste s Markem Pohankou dlouholetými přáteli. Jak budete řešit rozpory, které mohou přijít? A jak chcete stihnout obě povinnosti – vařit dobré pivo a starat se o obchod? Znáte pořekadlo o jednom pozadí a dvou židlích?
Ano, to máte částečně pravdu, ale jak to bude přesně probíhat, ukáže až čas. S ředitelem pivovaru mám nicméně nadstandardní vztahy, což je pro firemní atmosféru jedině dobře. Ředitel dostává a bude dostávat úkoly od celého představenstva, nikoliv pouze od Dušana Krankuse. Rovněž i starost o obchod přece není věcí pouze jednoho člena představenstva, ale celého týmu lidí. Určitě k tomu přidám svůj pohled „výrobáka", pokud to bude k prospěchu věci.
Oficiální důvod odvolání Marcely Vlčkové bylo zvýšení výstavu. Neoficiálně se hovoří o politice a o tom, že ne všichni v radě města s tím souhlasili. Jste připraven na to, že i vás může politická mašinerie semlít?
Žádná pracovní pozice není na doživotí a každý je nahraditelný.
Vraťme se k práci. Co máte dělat jako sládek víte a podle některých už jste svoje kvality ve vaření piva ukázal. Kdy a jak se projevíte jako člen představenstva? A co podle vás hlavně povede k tomu, aby se předešlý bod nenaplnil?
Pivovar Dudák má obrovskou tradici, obyvatelé Strakonic jsou na něj právem hrdí. Byla by velká škoda, aby výstav dále klesal. Já pro to udělám maximum a budu se snažit přispět svými zkušenostmi i na poli marketingu, kde máme značné rezervy. Jsme ryze českým pivovarem, který dodává na trh poctivé a kvalitní pivo, to je obrovská deviza a dobrý základ, na kterém se nechá stavět. V roli člena představenstva je zastavení poklesu výstavu mojí jasnou výzvou a prioritou, a to již letos. Zároveň ale chci dodat, že pouze absolutní nárůst výstavu neznamená automaticky dobrý finanční výsledek. Jinými slovy, můžeme pivo prodávat pod cenou a vyrábět 100 000 hektolitrů, to ale asi nikdo nechce.
Když jste loni začátkem léta přišel do Strakonic, měl jste za cíl udělat ze strakonického pivovaru firmu, která bude známá dobrým pivem. Nic lehkého, ale splnit se taková věc dá. Jenže nyní máte na krku i výstav. A ten klesá jako šutr ke dnu Otavy, která kolem pivovaru teče. Byly roky, že Strakonice měly výstav přes 220 tisíc hektolitrů piva ročně. Od roku 1997 ale stále klesá. V roce 2014 byl cca 63 tisíc hektolitrů, nyní je něco málo nad 60 tisíci. Jak zodpovíte případný další pokles, když do vás rada města vkládá naděje jako do odborníka v pivovarnictví, kterým bezesporu jste?
Udělám vše pro to, abych důvěru nezklamal. To se mi buď povede, nebo budu skládat účty tak, jak je to obvyklé ve všech firmách ve vztahu k jejich vlastníkům.