Jak prozradil Dan Havlík v zázemí včelího muzea věnovaného místnímu řezbáři Josefu Machovi se připravovala pilotní reportáž známého magazínu. „Kateřina byla skvělá, vůbec ze sebe nic nedělá. Ochotně se fotila s návštěvníky, kteří ji odhalili,“ přiblížil Dan Havlík s tím, že díl se objeví na obrazovkách na podzim a bude věnován pilnému hmyzu. „Byl to krásně strávený den, celý štáb byl v pohodě,“ zhodnotil natáčení.

NEPOSTRADATELNÝ HMYZ

Jak uvedla hlavní aktérka, Kateřina Winterová, je alarmující, že podle odborníků ubyly z přírody tři čtvrtiny hmyzu. „Hmyz je pro nás, pro lidi, nepostradatelný. A to nejen včely, ale i další opylovači – čmeláci, vosičky, mouchy, brouci a další tvorové, kteří nám mizí před očima kvůli přechemizovanému a v konvenčním zemědělství nerozumnému zacházení s poli, loukami a celkově přírodou,“ sdělila, že právě proto chce letos v Herbáři lidem ukázat, že každý může přispět ke zlepšení situace. „Třeba na vlastní zahradě. I v našem Herbáři hmyz pořád žije. Včely, motýli i brouci, to je naše!“

POHÁDKOVÝ VČELÍN

Machův včelín je dle jejích slov velice inspirativní místo, kde se potkává radost ze života s láskou ke včelám. „To vše dohromady skoro až v pohádkovém pojetí klasického včelína. Díky tvorbě pana Macha si můžeme uvědomit, jak užitečný a jedinečný hmyz je a že stojí za to, se o něj zajímat více,“ zmínila Kateřina Winterová.

Diváci si podle ní velmi oblíbili reportáže ze zahrad Planta naturalis s Bohumilem Bradnou, který šíří povědomí o loukách v krajině, jež jsou dnes potřebné pro záchranu normálního životního cyklu hmyzu. „Kdyby se ti dva, pan Mach a Bradna, mohli potkat, bylo by to na celý díl Herbáře,“ smála se.

Fanoušci pořadu se mohou těšit na klasické podzimní vysílání každou neděli v podvečer, od října až do Vánoc. „Dívejte se a nechte se překvapit, kdy Machův včelín navštíví jedna milovnice přírody, Kateřina Winterová,“ řekla herečka.

Krušlovský včelín se nachází 700 metrů nad mořem a je považován za místo kulturní hodnoty. Po úmrtí majitele se ho stejnojmenný spolek snaží obnovit a vrátit mu přitažlivou podobu. Turisté si zde mohou užít i kulturní program. V neděli večer se tu například promítá film Země medu a v sobotu 1. srpna se zde koná Festiválek na dvorečku.