Obyvatelé Písecké čtvrti nemohou větrat. Do bytů by se jim vedral zápach z kachní farmy, která patří podniku Blatenská ryba. Na tento problém nás upozornili lidé na nedávné akci Den s deníkem.

Hendikepem této části města, kde je kolem třiceti domů a další výstavba pokračuje, je areál kachní farmy. Byl vystavěný v 70. létech minulého století. Tehdy nezáleželo na životním prostředí, ale na výživě národa a tak byli tamní obyvatelé proti hluku ventilátorů a zápachu bezmocní. Až v poslední době došly jejich nářky, představované písemnou stížností, částečnému vyslyšení. „Od loňska už ventilátory tolik nehlučí, ale nejlepší by bylo, kdyby farma chov zrušila,“ říká Marie Bulková. Dům její rodiny má haly pár desítek metrů za zahradním plotem.

Podnik Blatenská ryba se brání a namítá: “Haly nejde přesunout jinam, na to nemáme ani prostředky ani pozemky,“ říká vedoucí kachní farmy Karel Nusl. V areálu je líheň a tři haly pro odchov, ve kterých jsou kachňata do 11. dne po vylíhnutí, pak je rybáři převážejí jinam.

Vodní drůbež se pohybuje na roštech, skrz které propadá kejda. Někdy se tu sejde i 6000 kachňat. Výměnu vnitřního ovzduší provádějí ventilátory. Kamenem úrazu je jeho šíření odvětrávacími komíny po okolí a hluk z ventilátorů. „Loni naměřila hygiena v hale poblíž obydlí překročení nočních limitů o tři decibely, proto jsme v ní nainstalovali zvukové filtry, které problém odstranily,“ zdůraznil Nusl.

Snižovat zápach, který je v okolí odchoven podle klimatických podmínek buď intenzivní nebo neznatelný, je možné častějším vyvážením kejdy a používáním přípravků na snížení emisí čpavku. Jeho množství lze takto potlačit až o padesát procent. „Mezi jednotlivými vyskladněními a naskladněními kachňat haly vymýváme a dezinfikujeme,“ popsal Nusl.

Pro lidi je život vedle haly stále nepříjemný a v poslední době mluví i o obavách z ptačí chřipky. „Snažíme se jim vyjít vstříc, jak jen to jde. Na hranici bývalo vedle drátěného plotu i několik stromů. Musely se ale porazit, stínily zahradě. Teď plánujeme bariéru z živého plotu,“ dodal Karel Nusl. „Myslím, že její účinnost by zvýšila ještě protihluková stěna,“ podotkla Bulková.